מיסטיקה ודתות המזרח

פרופ' יעקב רז אוניברסיטת תל-אביב
בסדרת הרצאות על מסורות מיסטיות בתרבויות אסיה נשמע על ייחוד ועל אחדות מיסטית כהגות וכפרקטיקה - מן הדאואיזם עד ימינו.
תכנית הקורס - סמסטר א
מה זו מיסטיקה באמת? איחוד עם האל, תיקשור או מה? / מעולם הדת ועד עולם התרבות הפופולרית, "מיסטיקה" היא מילה המשמשת לתיאור כמעט לכל דבר.
זה שאי־אפשר להגדירו – מיסטיקה בדאואיזם הסיני הקדום / נערוך היכרות עם אחת התורות הסיניות הקלאסיות החשובות ביותר, שהציבה את "האין" כמקורו של הקיום, כי אין אפשרות להגדירו
טאנטרה ואיחוד זכר ונקבה – מסורות הודיות שבין מין למיסטיקה / תורת הטאנטרה ההודית הייתה תורת אחדות, שבה בטלו גבולות ומחיצות, ובמעשה המין היא ראתה איחוד בין זכר ונקבה שהוא גם ביטול השניוּת הקיימת בקיום המוגבל.
אהבת האל הארוטית - פולחן הדבקות של קרישנה / פולחני הדבקות בקרישנה מלוּוים בשירה, בריקודים ובאקסטזה. הם מסמלים את האיחוד שבין היחיד לאלוהות, תוך גילוי אהבה אינסופית אל האל ומן האל.
אהבה כאיחוד מיסטי - ג'לאל א־דין רוּמי והמיסטיקה הסוּפית / רוּמי, משורר ומיסטיקן פרסי, ומי שנתן את ההשראה ל"מוולנה", הדרווישים המחוללים של טורקיה, ביטא בשירתו ובפילוסופיה שלו את האהבה כאנרגיה המחוללת את מיזוגו של היחיד עם היישות האלוהית.
בין ריקוּת וצורה – מדיטציה, ייחוד, ואחדות בבודהיזם / הריקוּת היא המונח הבודהיסטי לאיכותו של המוחלט. האם המוחלט הזה הוא בתחום החוויה האנושית האפשרית? מה טיבה? אילו טכניקות מביאות אליה? האם אפשר לתאר אותה?
מיסטיקה, שיגעון ורוח – המקרה של הזן בודהיזם / ההיסטוריה של הזן בודהיזם גדושה בדמויות מוזרות של מורים, חלקם בני־ימינו, שנהגו במעין שיגעון. מה היה ההיגיון במעשיהם? שמא נהגו במצבי תודעה שאינם היגיון, אלא משהו אחר? מהו המשהו האחר הזה?
מזווגים עם האל – שמאניזם במזרח / שמאנים הם אנשים שיכולים ליצור קשר עם רוחות ועם יישויות "אחרות", אם בדרך של מסע לעולמן ואם באמצעות הזמנתן אל גופם של השמאנים. על ידי ביטול עצמם הם יכולים להיות חלק מן האלוהות ולהעביר את מסריה.
יצירה, שיגעון ואיחוד – מיסטיקה ואמנות במזרח / אמנות לסוגֶיהָ היא אחד האמצעים המקובלים במזרח לאימון המעשה הדתי, המיסטי, והמדיטטיבי. נבדוק איך אלה באים לידי ביטוי בשירה, בציור, בריקוד ובתיאטרון במזרח.
מיסטיקה והנפש - מצבי תודעה מיוחדים והפסיכולוגיה בת־זמננו / תיאוריות ופרקטיקות פסיכולוגיות בנות־ימינו רואות בחוויה המיסטית אפשרות של התנסות שאינה פתולוגית, שאפשר לכלול אותה בין החוויות הראויות של מצבי התודעה האנושיים. הכלה כזאת של החוויה המיסטית מרחיבה את יכולות הריפוי של האדם.

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

בית ציוני אמריקה,דניאל פריש 1,תל אביב / מפה
8 מפגשים:ימי שלישי, 17:30-19:00
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 770 ₪
תלמיד ותיק 5% - 730 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 730 ₪

מועדי המפגשים

2016:
8 נובמבר, 22 נובמבר, 6 דצמבר, 20 דצמבר
2017:
3 ינואר, 17 ינואר, 31 ינואר, 14 פברואר