סכסוכים בעולם

איתי אנגל חתן פרס סוקולוב, כתב בתכנית התחקירים "עובדה"
איתי אנגל הוא העיתונאי הישראלי היחיד שדיווח מכל המוקדים בהם עולה האיסלאם הקיצוני - עיראק, כורדיסטן, סוריה, לבנון, ומדינות אחרות במזרח התיכון שמתרחשות בהן מהפכות. ב-24 השנים האחרונות הוא נכנס כמעט לכל אזור סכסוך על פני כדור הארץ. בקורס ייחודי זה נתוודע לתיעוד נדיר ובלעדי מהשטח. בכל מפגש יוצגו סקירה היסטורית על אזור הקונפליקט, צילומים בלעדיים, וכן סיפורים אישיים מרתקים של כתב באזורי מלחמה וסכסוך.
תכנית הקורס - סמסטר א
במסלול דאע"ש - מבט מהשטח / ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאע"ש) הוציא להורג את כל מי שלטעמו אינו עומד בדרישות האיסלאם הקיצוני מבית מדרשו, ושואף להקים ח'ליפות איסלאמית בכל מרחבי המזרח התיכון והרבה מעֵבֶר לו. המתקפות הקטלניות בפאריס ובבריסל, ופיצוץ מטוס הנוסעים הרוסי בחצי האי סינַי, הם עדות ליכולתו של הארגון.
אפגניסטן / במפגש זה נשמע על ההיסטוריה שהובילה לעליית הטליבאן באפגניסטן, וכיצד הפכה המדינה לבסיס עבור ארגון אלקעידה ואוסמה בן לאדן. נשמע גם על מלחמתה של ארצות הברית באפגניסטן אחרי 11 בספטמבר 2001, ועל רעיון הג'יהאד בעולם המוסלמי.
"האביב הערבי" - עלייתו ונפילתו / בשנים האחרונות אנו עדים לשינויים היסטוריים המתחוללים במזרח התיכון. משטרים שהכרנו משך שנים רבות קורסים, ועבודת מודיעין של עשרות שנים יורדת לטמיון נוכח המהפכות.
שעתם היפה של הכורדים - משרטטים מחדש את מפת המזרח התיכון / אחרי שקבעו כי המאה ה-20 היא "המאה של האסון הגדול", הופכים הכורדים לאחד הכוחות המפתיעים והמרתקים ביותר במזרח התיכון. הם הצליחו להביס את דאע"ש בלוחמה קרקעית, ולכבוש שטחים שבעבר שלט בהם ארגון זה. הכורדים מקימים לעצמם מדינות בצפון עיראק ובצפון סוריה, ובד בבד הם נלחמים בטורקיה. נשמע גם על היחסים האמביוולנטיים של הכורדים עם מדינת ישראל, ועל הנשים הלוחמות בגרילה הכורדית.
יוגוסלביה לשעבר (קרואטיה, בוסניה, חבל קוסובו ועוד) / המלחמה שהתחוללה ביוגוסלביה בראשית שנות ה-90 של המאה הקודמת קרעה את המדינה לגזרים. נשמע על ההיסטוריה של יוגוסלביה – מימי האימפריה העות׳מאנית, דרך האימפריה האוסטרו-הונגרית, כיבושה בידי היטלר ושחרורה בידי כוחותיו של טיטו, עד פרוץ המלחמה בבוסניה שגררה טיהור אתני, ואת התפרקותה של יוגוסלביה ל-7 מדינות שונות.
צפון אירלנד / הסכסוך בין הקתולים לבין הפרוטסטנטים בצפון אירלנד ומעורבותה של בריטניה הם גם דוגמה ליכולת למצוא פתרון לסכסוכים מתמשכים. נשמע על היווצרות ה"בעיה" בצפון אירלנד כחלק מההיסטוריה של בריטניה ואירלנד.
קונגו ורואנדה - "מלחמת העולם של אפריקה" / זהו הסכסוך הקטלני ביותר בעולם: יותר מ-5 מיליון בני אדם כבר נהרגו במזרח קונגו. נבין מה הם שורשי העימות בין שבטי ההוטו והטוטסי, ומה הן השלכות הטבח ברואנדה על הסכסוך בקונגו ופרוץ מה שמכונה "מלחמת העולם של אפריקה".
צ׳צ׳ניה, אוקראינה, ורוסיה של פוטין / במפגש זה ננתח את המשבר הנוכחי באוקראינה, נדון בתפיסת עולמו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ונתייחס לתופעת האוליגרכים ברוסיה, להרג עיתונאים ולהשתקת האופוזיציה. נשמע על מקומה של צ'צ'ניה בתולדות רוסיה, על האתאיזם הקומוניסטי מול האיסלאם הצ'צ'ני, ועל מלחמתו נטולת הפשרות של פוטין בצ׳צ׳ניה.
 
 

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

סינמטק תל אביב,רח' הארבעה 5, תל אביב / מפה
8 מפגשים:ימי שני, 20:00-21:45
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 790 ₪
תלמיד ותיק 5% - 750 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 750 ₪

מועדי המפגשים

2017:
6 נובמבר, 13 נובמבר, 27 נובמבר, 4 דצמבר, 11 דצמבר, 25 דצמבר
2018:
1 ינואר, 22 ינואר