אמנות המאה ה-20

דוד איבגי היסטוריון אמנות. אוצר ומרצה
העשורים הראשונים של המאה העשרים נשאו בחובם הבטחות גדולות לעידן החדש. רעיונות חברתיים חדשים, מהפכות והמצאות טכנולוגיות שחוללו שינוי דמרטי ביחסו של האדם לעולם שסביבו. עוד הופיעו רעיונות שביקשו לבטא את כל התהליכים הללו ולחולל שינוי גם בתחומי התרבות והאמנות.  בסדרת מפגשים זו נבחן את התנועות, המגמות והיוצרים המרכזיים שפעלו בתקופה סוערת זו של תחילת המאה העשרים.
תכנית הקורס - סמסטר א
פיקאסו והקוביזם / סיפור לידתה של שפה חדשה תחת מכחולם של פבלו פיקאסו וג'ורג' בראק
 
על פירוק והרכבה / הקוביזם הסינטתי: שלב נוסף בפיתוח הקוביזם והולדת הקולאז'
מדברים קוביזם / שפת הקוביזם הולידה מגמות מודרניות בעלות מטרות וכיוונים שונים. נבחן מה שאלו אמנים כמו פרנן לז'ה, חואן גרי ורובר דלוני מן הקוביזם ומה הוסיפו לו.
מאטיס וחברים / על כוחם של הצבע והקו ביצירתם של אנרי מאטיס, והפוביסטים.
"כלת הרוח" / העולם "הבטוח" הולך ונשמט על רקע רוחות המלחמה הגדולה. אוסקר קוקושקה ואגון שילה, שייכים לעולם זה ומבטאים נאמנה את רוח זמנם.
"הגשר" / סיפורה של תנועה צעירה בגרמניה שביקשה לשבור את הכלים וסללה את הדרך לאמנות בעלת כוח מבע עז במיוחד. קירשנר והאכספרסיוניזם הגרמני.
"הפרש הכחול" / פראנץ מארק, אוגוסט מאקה, קנדינסקי, אלכסיי פון יבלנסקי ואחרים בתנועה רב לאומית של אמנות חושית, חושנית ורוחנית.
קו ונקודה / לידתו של הציור המופשט קשורה בהתפרקות הסדר ואופן ראיית העולם הישן. מהם העקרונות של שפה זו על פי וסילי קנדינסקי, וכיצד יש לקרוא את יצירותיו?
אסכולת פאריז / על חיים סוטין, אמדיאו מודיליאני, ז'יל פסקן ומרק שאגאל, שמלבד היותם יהודים, הם חולקים מכנה משותף נוסף אוירה פריזאית מיוחדת
תכנית הקורס - סמסטר ב
"אני והכפר" / יצירתו של מרק שאגאל משלבת מודרניזם חדשני עם מסורת יהודית, ונאיביות של בן עיירה ברוסיה עםהתבוננות חודרת של אמן אוונגרדי בפריז.
אוונגרד רוסי / האמנות הרוסית בתחילת המאה העשרים פיתחה קשת רחבה של סגנונות חדשניים, מן הסימבוליזם של וורובל, ועד למופשט הסופרמטיסטי של מאלוויץ'.
קונסטרוקטיביזם / רעיונות המהפכה הרוסית הולידו אמנות חברתית חדשה ומתקדמת, שבא לידי ביטוי ביצירותיהם של טאטלין, נאום גאבו ואחרים והשפיעו רבוטת על תרבות המערב.
באוהאוס / בית ספר לאמנות בגרמניה, נוסד בשנת 1919 ועד לסגירתו בשנת 1933, עיצב מחדש את תפיסת האמנות, האמן ותפקידם בחברה המודרנית.
הפוטוריזם / האמנות האיטלקית מתנערת מאבק העבר ומבטיחה עולם של תנועה מתמדת וכוח חסר מעצורים.
הומור רציני / "הבה לא נהיה רציניים מדי, פן נמות משיעמום" אמר מרסל דושאן. אולם אמנותו רחוקה מלהיות קלת דעת. ננסה לעקוב אחר דרך מחשבתו של יוצר וניהיליסט זה שלימד אותנו דבר או שניים על האבסורד שבחיים ובאמנות.
"דאדא" / על רקע מלחמת העולם הראשונה קמו תנועות מחאה במרכזים שונים באירופה, ולהם מטרה משותפת אחת – לבטא את סלידתם מן המלחמה ומן התרבות שהולידה אותה.
ממעמקים / התנועה הסוריאליסטית, ובראשה אנדרה ברטון, הציעה אלטרנטיבה למודרניזם ובקשה לדלות את צורותיה ותכניה ממעמקי התת מודע.
"עיניים עצומות לרווחה" / הסוריאליזם הפיגורטיבי של רנה מגריט ואחרים מצא עולם חדש של תכנים ומשמעויות בדימויי החלום.
המציאות ומעבר לה / התיאורים הפנטסטיים של סלוואדור דאלי מקפלים בתוכם ביוגרפיה אישית ופסיכולוגית ומציעים דרך התבוננות חלופית ומלאת דימיון למציאות הממשית.

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

משכן עירוני למוזיקה,הפלמ"ח 2 א' רעננה / מפה
10 מפגשים:ימי רביעי, 10:30-12:00
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 750 ₪
תלמיד ותיק 5% - 710 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 710 ₪

מועדי המפגשים

2019:
30 אוקטובר, 13 נובמבר, 27 נובמבר, 4 דצמבר, 11 דצמבר, 18 דצמבר
2020:
1 ינואר, 8 ינואר, 15 ינואר, 22 ינואר
משכן עירוני למוזיקה,הפלמ"ח 2 א' רעננה / מפה
10 מפגשים:ימי רביעי, 10:30-12:00
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 750 ₪
תלמיד ותיק 5% - 710 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 710 ₪

מועדי המפגשים

2020:
4 מרץ, 18 מרץ, 25 מרץ, 1 אפריל, 22 אפריל, 6 מאי, 13 מאי, 20 מאי, 27 מאי, 3 יוני