אמנות המאה ה-20

דוד איבגי היסטוריון אמנות. אוצר ומרצה
העשורים הראשונים של המאה העשרים נשאו בחובם הבטחות גדולות לעידן החדש. רעיונות חברתיים חדשים, מהפכות והמצאות טכנולוגיות שחוללו שינוי דמרטי ביחסו של האדם לעולם שסביבו. עוד הופיעו רעיונות שביקשו לבטא את כל התהליכים הללו ולחולל שינוי גם בתחומי התרבות והאמנות.  בסדרת מפגשים זו נבחן את התנועות, המגמות והיוצרים המרכזיים שפעלו בתקופה סוערת זו של תחילת המאה העשרים.
תכנית הקורס - סמסטר ב
"אני והכפר" / יצירתו של מרק שאגאל משלבת מודרניזם חדשני עם מסורת יהודית, ונאיביות של בן עיירה ברוסיה עםהתבוננות חודרת של אמן אוונגרדי בפריז.
אוונגרד רוסי / האמנות הרוסית בתחילת המאה העשרים פיתחה קשת רחבה של סגנונות חדשניים, מן הסימבוליזם של וורובל, ועד למופשט הסופרמטיסטי של מאלוויץ'.
קונסטרוקטיביזם / רעיונות המהפכה הרוסית הולידו אמנות חברתית חדשה ומתקדמת, שבא לידי ביטוי ביצירותיהם של טאטלין, נאום גאבו ואחרים והשפיעו רבוטת על תרבות המערב.
באוהאוס / בית ספר לאמנות בגרמניה, נוסד בשנת 1919 ועד לסגירתו בשנת 1933, עיצב מחדש את תפיסת האמנות, האמן ותפקידם בחברה המודרנית.
הפוטוריזם / האמנות האיטלקית מתנערת מאבק העבר ומבטיחה עולם של תנועה מתמדת וכוח חסר מעצורים.
הומור רציני / "הבה לא נהיה רציניים מדי, פן נמות משיעמום" אמר מרסל דושאן. אולם אמנותו רחוקה מלהיות קלת דעת. ננסה לעקוב אחר דרך מחשבתו של יוצר וניהיליסט זה שלימד אותנו דבר או שניים על האבסורד שבחיים ובאמנות.
"דאדא" / על רקע מלחמת העולם הראשונה קמו תנועות מחאה במרכזים שונים באירופה, ולהם מטרה משותפת אחת – לבטא את סלידתם מן המלחמה ומן התרבות שהולידה אותה.
ממעמקים / התנועה הסוריאליסטית, ובראשה אנדרה ברטון, הציעה אלטרנטיבה למודרניזם ובקשה לדלות את צורותיה ותכניה ממעמקי התת מודע.
"עיניים עצומות לרווחה" / הסוריאליזם הפיגורטיבי של רנה מגריט ואחרים מצא עולם חדש של תכנים ומשמעויות בדימויי החלום.
המציאות ומעבר לה / התיאורים הפנטסטיים של סלוואדור דאלי מקפלים בתוכם ביוגרפיה אישית ופסיכולוגית ומציעים דרך התבוננות חלופית ומלאת דימיון למציאות הממשית.

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

משכן עירוני למוזיקה,הפלמ"ח 2 א' רעננה / מפה
10 מפגשים:ימי רביעי, 10:30-12:00
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 750 ₪
תלמיד ותיק 5% - 710 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 710 ₪

מועדי המפגשים

2020:
4 מרץ, 18 מרץ, 25 מרץ, 1 אפריל, 22 אפריל, 6 מאי, 13 מאי, 20 מאי, 27 מאי, 3 יוני