100 שנים של סיפורת

בשתי סדרות אלו ניפגש עם מיטב הנובלות והסיפורים העבריים שנכתבו בארץ ב־100 השנים האחרונות. הסופר חיים באר, פרופ' (אמריטוס) לספרות עברית באוניברסיטת בן־גוריון, מגיש מבחר של 16 יצירות מופת של גדולי היוצרים והיוצרות העבריים, יצירות שהיו לאבני דרך בתולדות התרבות הישראלית.
תכנית הקורס - סמסטר א
י"ח ברנר, "עוולה" / שאלה מוסרית נוקבת, המעמידה במבחן את יושרם של בני אדם אשר רואים עצמם כאליטה, נבחנת בסיפור קצר זה המתרחש בסערת מלחמת העולם הראשונה, באכזריות וללא כל אבק של חמלה.
דבורה בארון, "גניזה" / שני סיפורים בעלי אותו שם מאת הסופרת הפמיניסטית הראשונה בספרות העברית מתבוננים משתי נקודות תצפית וממרחק של עשרות שנים עם שאלת מעמדה של האישה בחברה היהודית המסורתית.
חיים הזז, "הדרשה" / הטקסט של אחד הסופרים היהודים החשובים במאה ה־20 עוסק בטיבה האמיתי של ההיסטוריה היהודית. הוא שימש שלא במתכוון כאחד הזרזים המשמעותיים להקמת התנועה הכנענית בראשותו של המשורר יונתן רטוש.
ס.יזהר, "חבקוק" / חברו של האפוס הגדול "ימי צקלג" ושל "חִ רבת חִ זעה", ואמן הלשון העברית, מגולל בצורה לירית סיפור חניכה מרגש שבמרכזו הגילוי העצמי וכוחה המהפנט של המוסיקה.
משה שמיר, "על סוסו בשבת" / לכאורה זהו סיפורו של "אחר", הלא הוא התנא החוטא אלישע בן אבויה, מי ש"קיצץ בנטיעות", אך למעשה זהו סיפורו של אינדיבידואל, בן דמותו של המספר, מחבר "מלך בשר ודם" ו"הוא הלך בשדות", שהקיבוץ שהיה חבר בו מקיא אותו החוצה.
אהרן מגד, "איש יהודי" / באהבה אין קץ משרטט מחברו של "החי על המת" את דיוקנו של אביו, משה דוד גרינברג, שראשי התיבות של שמו מרכיבים את השם מגד, מורה נערץ ודמות מופת.
חנוך ברטוב, "קריאה עיוורת" / באהבה וביושר צר מחברו של "פצעי בגרות" את דמותה של אמו האוהבת, אך עומדת תוהה ותמהה אל מול עולמו של בנה הסופר ויצירתו.
עמליה כהנא כרמון, "נעימה ששון כותבת שירים" / יצירה לירית מרגשת מאת בעלת "בכפיפה אחת", המספרת על עולמה של נערה המאוהבת נואשות במורה שלה לספרות וכותבת לו שירים.
תכנית הקורס - סמסטר ב
יהודית הנדל, "הכוח האחר" / מחברת "רחוב המדרגות" מספרת על בעלה, הצייר צבי מאירוביץ, המתגבר על השיתוק החלקי שלקה בו לאחר שבץ מוחי, ומצייר את ה"פנדות" שלו, שהן מיטב יצירתו.
בנימין תמוז, "אופק" / יצירת מופת של מחברת הטרילוגיה "אליקום" משרטטת את דיוקנו של האמן כילד רגיש ויוצא דופן שמוריו וחבריו אינם מבינים את עולמו הייחודי (מסיפורי "חולות הזהב").
דוד שחר, "חייו ומותו של אביי" / עולמו של אביי, אחד מגדולי חכמי ישראל בתקופת התלמוד, "היתום האולטימטיבי" שאביו מת לאחר שהוליד אותו ואמו מתה בלידתו, מטלטל את הקורא. זהו סיפור נפלא פרי עטו של מספר ירושלמי נודע.
א.ב. יהושע, "מול היערות" / ערבי זקן כרות־לשון ממלחמת העצמאות שורף את יערות הקרן הקיימת כדי לגלות את שרידי כפרו שנחרב. נובלה מסעירה זו, על יחסי יהודים ערבים בארץ ישראל, כתב מחבר "מולכו" ו"מסע אל תום האלף".
עמוס עוז, "דרך הרוח" / סיפור מוקדם זה, מאת מחברם של "מיכאל שלי" ו"סיפור על אהבה וחושך", מציג באופן עוברי את עולמם העמוס מתחים של אב, בן ואם נעדרת, מוטיב מרכזי ביצירתו של עוז, על רקעו של קיבוץ בעיצומו של יום העצמאות.
יהושע קנז, "מומנט מוזיקלי" / ביכולת סיפורית מופלאה מספר יהושע קנז, מגדולי הסופרים הכותבים עברית, על כוחה המהפנט, המשכר וההרסני של המוסיקה בעולמו של ילד חיפאי.
רות אלמוג, "גמדים על הפיג'מה" / ביסודו של סיפור קצר זה, פרי עטה של פרוזאיקנית ישראלית, עומד סיפור חייו של חוקר הספרות פרופ' יגאל שוורץ, שבעקבותיו כתב את ספרו החושפני, "מקהלה הונגרית".
יעקב שבתאי, "הדוד פרץ ממריא" / זהו סיפורו של מי שנקרע בין יונה, בת זוגו הנאמנה, לבין גאולה, אהובתו הדמונית – ששמותיהן כשמות שני רחובות מקבילים בתל אביב היורדים אל הים – והוא מפתח לעולמו של מחבר "זיכרון דברים" ו"סוף דבר".

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

בית ציוני אמריקה,דניאל פריש 1,תל אביב / מפה
8 מפגשים:ימי שני, 18:00-19:30
החל מ-690 / פירוט מחירים
הרשמה מוקדמת עד (09 ספטמבר 2019)
הרשמה מוקדמת 5% - 730 ₪
הרשמה מוקדמת +ותיק 10% - 690 ₪
הרשמה מוקדמת+ בן זוג 10% - 690 ₪
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 770 ₪
תלמיד ותיק 5% - 730 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 730 ₪

מועדי המפגשים

2018:
29 אוקטובר, 12 נובמבר, 26 נובמבר, 17 דצמבר, 31 דצמבר
2019:
14 ינואר, 28 ינואר, 11 פברואר
בית ציוני אמריקה,דניאל פריש 1,תל אביב / מפה
8 מפגשים:ימי שני, 18:00-19:30
החל מ-690 / פירוט מחירים
הרשמה מוקדמת עד (09 ספטמבר 2019)
הרשמה מוקדמת 5% - 730 ₪
הרשמה מוקדמת +ותיק 10% - 690 ₪
הרשמה מוקדמת+ בן זוג 10% - 690 ₪
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 770 ₪
תלמיד ותיק 5% - 730 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 730 ₪

מועדי המפגשים

2019:
4 מרץ, 18 מרץ, 1 אפריל, 15 אפריל, 6 מאי, 20 מאי, 3 יוני, 24 יוני
הוסף ליומןFREQ=WEEKLY;BYDAY=MO;INTERVAL=3;COUNT=2