אינטיליגנציות חבויות

ד"ר יוסי חלמיש רופא וחוקר
בסדרה מרתקת זאת נתוודע לתיפקודי המוח הגבוהים החיוניים בחיי היומיום. נלמד מהו היצר – האם הוא באמת כה רע, מדוע השיכחה חשובה לא פחות מהזיכרון, מהי למידה ומהי חשיבה, כיצד ניתן לשפר קשב וריכוז, והאם ניתן לשפר את הרגלי התזונה שלנו. בזכות מחקרים מדעיים המגלים כיצד פועל המוח, נלמד כיצד אפשר לשפר את תיפקודו.
תכנית הקורס - סמסטר ב
היה או לא היה - זיכרונות אמיתיים, זיכרונות מדומים ושיכחה / המוח מאפשר לנו לשכוח או אף לזכור דברים שכלל לא התרחשו – והכל כדי שנשרוד ונתרבה בצורה אופטימלית. בהרצאה נרחיב בעניין זה, ונציג מחקרים שנערכו במכון ויצמן והסתייעו ב-MRI.
איזהו גיבור? הכובש את יצרו - ניהול קונפליקטים במוח האנושי / האזור הסב-קורטיקלי במוח רוחש פעילות אשר יוצרת דחפים אבולוציוניים שמטרתם לשמר חיים. אולם, במקרים רבים, דחפים אלו אינם עולים בקנה אחד עם קודֵי ההתנהגות של החברה המערבית המודרנית. נלמד איך מתנהלת דחיית הדחפים בקורטקס, מה קורה כשהפעילות בקורטקס משתבשת, ומה ההבדל בין גבר לאישה בהקשר זה.
הגוף, הנפש, ומה שביניהם / כיום כבר ידוע שדקארט טעה כשקבע, כי הגוף והנפש אינם קשורים זה לזה. בהרצאה זו - בעזרת שלל דוגמאות מחיי היומיום שלנו שתועדו במחקרים - נמחיש כיצד הגוף משפיע על הנפש ואיך הנפש משפיעה על הגוף.
הנאות, אובססיות והתמכרויות / מה מאפשר לנו לחוש הנאה? מתי החיפוש אחר ההנאה נהפך לאובססיה? מדוע, בהמשך, עשוי מרכיב ההנאה לפוג, ולהותיר מאחוריו רק את האובססיה? חוקרים מקדישים כיום תשומת לב רבה לחקר ההתמכרויות, על מנת לנסות לצמצם את התופעה, ובהרצאה זו נלמד מדוע נופל המוח ל"מלכודת דבש" זו, ומה אפשר לעשות כנגד תופעה זו.
"אני חושב משמע אני קיים" - האומנם? / אין ספק שהחשיבה הקורטיקלית מייחדת את האדם. בהרצאה זו נשמע מהי החשיבה ככל שהדברים אמורים במערכת העצבים, מה ייחודה בבני האדם, ומתי החשיבה "מתקלקלת", ואז אנו נחשפים לתהום הפסיכוזה.
המוח הלומד - מלמידה חברתית ללמידה אישית / במושג "למידה" מתחוללת מהפכה של ממש בשנים האחרונות. נשמע מה הן למידה חווייתית ולמידה רגשית, ונתוודע לעיקרון "תרבות מעצבת מוח". נלמד גם על המסלולים העצביים הקשורים ללמידה, ומה הן מערכות הבקרה המוחיות העשויות לשפר את קצב הלמידה, עומקה ורוחבה.
הרגלי אכילה / על החשיבות שבתזונה המאוזנת כבר דוּבר רבות. בהרצאה זו נעסוק בחשיבותה של חוויית התזונה הנכונה, ונתוודע למיגוון החושים הקשורים בה - הראייה, הטעם, הריח והמישוש. נכיר כל חוש, ונבחן את תרומתו לחוויית התזונה.
תיפקודי קשב וריכוז בעולם תזזיתי / בשנים האחרונות נפוצות ביותר הפרעות הקשב והריכוז. בהרצאה זו נכיר לעומק את תיפקודי הקשב והריכוז, נבין איך הם מתבטאים במוח, ונציג את ההבדל ביניהם. נשמע מה קורה לקשב ולריכוז בסביבה עשירת גירויים, ואיך המדיטציה קשורה לכל זה.

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

סינמטק תל אביב,רח' הארבעה 5, תל אביב / מפה
8 מפגשים:ימי רביעי, 18:00-19:30
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 770 ₪
תלמיד ותיק 5% - 730 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 730 ₪

מועדי המפגשים

2018:
7 מרץ, 14 מרץ, 21 מרץ, 25 אפריל, 9 מאי, 16 מאי, 23 מאי, 30 מאי