פנים חדשות ביצירת עגנון - סמ' ב

הסופר חיים באר מגיש סדרה שנתית, שתעסוק בשוּרת יצירות מופת פרי עטו של ש"י עגנון, גאון הפרוזה העברית, שלא נידונו בעבר באסכולות תל אביב. יצירותיו יידונו מתוך ראייה חדשה, מעמיקה ומסעירה, המתבססת על מקורות יניקתו היהודיים של חתן פרס נובל, ועל מכלול מפעלו הספרותי רחב-היריעה.
תכנית הקורס - סמסטר ב
לאחר הסעודה
"הסעודה הגדולה הגיעה לסופה, פתאום הגיעה סופה של הסעודה, ממש בתוך הסעודה בה קצה של הסעודה". כך נפתח סיפורו המטלטל של עגנון, המתאר באופן סמלי את יציאתו של אדם מן העולם (בתוך "לפנים מן החומה").
הרופא וגרושתו
וידויו של רופא יהודי בגרמניה, על אהבתו, נישואיו וגירושיו לאחות בשם דינה, עומד במרכז סיפור האהבה הנודע של עגנון שבמרכזו הצורך הנואש בבלעדיות ושתלטנות. הסיפור ייבחן בזיקה לסיפור דינה בת יעקב בספר בראשית.
פרנהיים
וורנר פרנהיים, יהודי גרמני שהוחזק בשבי הסרבים במשך שנתיים, שב לביתו ומוצא שדלת ביתו נעולה, אשתו עזבה לביתם של אחותה וגיסו, ובנו התינוק נפטר – כך נפתח סיפורו האירופאי, העומד בסימן "השיבה המאוחרת".
עיר ומלואה
זהו מפעל הענקים של עגנון אשר נועד להנציח את עיר הולדתו, בוצ'אץ', שהקהילה היהודית בה הושמדה בשואה.
מעגלי צדק
עמידתו של עגנון מול קסמו המתעתע של ישו ואכזריותה ועוינותה של הכנסייה הנוצרית כלפי האדם היהודי. סיפור מוקדם של עגנון שנכתב על רקע הצהרת בלפור.
שירה
על חולי ואהבה הרסנית ברומאן האחרון שעגנון לא זכה להביא לידי גמר.
והיה העקוב למישור
יצירת הנעורים המופלאה שקבעה את מקומו של מחברה בכותל המזרח של הפרוזה העברית.
תמול שלשום
על המשבר הדתי של החלוצים, על בָּלָק הכלב הדמוני, ועל כוחה המסויט של האהבה כמפתח להבנת הרומאן הגדול של ימי העלייה השנייה.

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

הנחיה מקוונת,הנחייה מקוונת למידה מהבית / מפה
8 מפגשים:ימי שני, 17:30-19:00
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 585 ₪
תלמיד ותיק 5% - 555 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 555 ₪
טרום הרשמה מעל"ה (5%) - 555 ₪

מועדי המפגשים

2021:
22 פברואר, 1 מרץ, 15 מרץ, 12 אפריל, 19 אפריל, 3 מאי, 7 יוני, 21 יוני