אופרה – הרבה יותר ממוסיקה

מרב ברק מרצה וחוקרת אופרה
תכנית הקורס - סמסטר א
הסַפָּר מסביליה

המוסיקה המשעשעת של רוסיני מתארת את מעלליו של פיגרו, הספר המוכשר לא רק במספרה. בדרך אל ניצחונה של האהבה מלמד פיגרו את ד"ר ברטולו המזדקן שיעור בתחמנות ובעורמה.​

נישואי פיגרו

היום המטורף של פיגרו וסוזנה יסתיים אמנם בנישואיהם, אבל רק לאחר מהמורות ותחבולות. המחזה הביקורתי והפוליטי של המחזאי הצרפתי בּוֹמַרְשֶה באופרה המופתית שהלחין מוצרט.

מאדאם בטרפליי

פוצ'יני מתאר מפגש בלתי-אפשרי בין שתי תרבויות הרחוקות זו מזו, יפן וארצות הברית. ההרצאה עוסקת בהיבטים המוסיקליים והספרותיים מהתרבות היפנית שקיבלו ביטוי באופרה האיטלקית.

רוּסַלְקָה

זוהי אגדה על נימפת המים אשר העניקה את קולה למכשפה על מנת להיות בת אנוש ולממש את אהבתה לנסיך. היצירה המרתקת של דבוז'ק מעלה את השאלות, מהי אופרה, ומהי מהות הקיום של דמות ללא קול ביצירת אופרה?

יבגני אונייגין

באופרה האיטלקית, הטרגדיה היא מותם של האוהבים. הטרגדיה של אונייגין וטטיאנה היא שהם ממשיכים לחיות. זו אופרה שהיא מלאכת מחשבת מוסיקלית, פסיכולוגית, המעידה אולי על אישיותו של צ'ייקובסקי עצמו.

אאידה

האם זו אופרה מצרית? או שמא אופרה איטלקית? או אולי בכלל אופרה צרפתית? אאידה היא הכל. משולש אהבה ורדיאני קלאסי ב"תחפושת" אוריינטלית וביצירה מוסיקלית עצומת-ממדים.

פִידֶלְיוֹ

זו האופרה היחידה שהלחין בטהובן, ובה ביטא את הרעיונות המוסיקליים והפוליטיים שתפסו מקום מרכזי ביצירתו – חירות האדם והאחווה בין בני אדם.

הנסיך הקטן

רייצ'ל פורטמן, המלחינה הבריטית, מוסיפה מימד מוסיקלי לאחת מיצירות המופת בספרות המאה ה-20 באופרה מלאת קסם, המבטאת את הרעיונות המרכזיים שביצירה הספרותית של סנט אקזיפרי.​

זהב הריין

זהו פרק המבוא ל"טבעת הניבלונגים", יצירתו האדירה של ריכרד ואגנר. יצורי אדמה ונימפות אגם, אלים וענקים, כולם מחפשים בקדחתנות את זהב הריין

שיקוי האהבה

איך כותבים אופרה לפרימדונה גרמנייה, טנור מגמגם, בריטון בעל קול של תיש, ובס חסר ערך – תוך 14 ימים בלבד? זוהי הייתה משימתו של דוניצטי, והוא עמד בה בהצלחה.​

תכנית הקורס - סמסטר ב
ריגולטו

את יצירת המופת הזו חיבר ג'וזפה ורדי על פי המחזה המצונזר של ויקטור הוגו, "המלך משתעשע". ריגולטו הוא הליצן העצוב שמנסה בכל דרך להגן על בתו מפני פיתויי הדוכס ממנטובה.

לה בוהם

אהבתם הקטנה והעמוקה של רודולפו ומימי עומדת בלב היצירה הרומנטית ביותר ברפרטואר האופראי, סיפור נוגע ללב על חברוּת, אהבה ואובדן.

בילי באד

אוניית מלחמה משייטת בלב ים, על סיפונה גברים בלבד, ומשמעת קשה היא חלק מחוקי המשחק. לאחר שנים של ייסורים, קפטן ויר נזכר בכאב בקורותיו של בילי באד הצעיר.

דון פסקואלֶה

פסקואלה המזדקן והאומלל חושב שיוכל לזכות באישה צעירה וצנועה, אך במקום זאת מקבל את נורינה התוססת והחצופה. זו קומדיית מצבים קלה ומשעשעת בסגנון ה"בֶּל קאנטוֹ" האיטלקי הווירטואוזי.

כך עושות כולן

שלוש אופרות יצרו יחדיו הליברטיסט לורנצו דה פונטה ומוצרט. זוהי השלישית והאחרונה, הנועזת והמסוגננת מכולן, ועוסקת בסוגיות שהשתיקה יפה להן.

אבירוּת כפרית

בסוף המאה ה-19 החלו האופרות להתבסס על סיפורים ריאליסטיים: קצרים, דרמטיים, על אנשים אמיתיים. זוהי "אבירוּת כפרית", או בתרגומה האחר, "קנאת בן הכפר", של מסקאני.

הליצנים

אופרה זו מוצגת בדרך כלל בהמשך ל"אבירוּת כפרית", ובמרכזה החיים כתיאטרון ותיאטרון כמציאות. בסופה של היצירה אין ספק: La Commedia e finite.

מקבת

יצירת מופת אופראית זו היא על פי מחזהו המפורסם של וויליאם שייקספיר. ליידי מקבת במסע של תאוות שלטון, רצח ונקמה, ובסופו – אובדן הכוח והשפיות.

ההולל

סדרת תחריטים המתארת את קורותיו של הצעיר הפוחז טום רייקוול מובילה את איגור סטרווינסקי להלחין אופרה פרועה, מלאת דמיון ועושר מוסיקלי בסגנון ניאו-קלאסי.​

צ'צ'יליה ברטולי

היא זמרת יוצאת דופן. היא לא רק בעלת כשרון וטכניקה מעולה המאפשרים לה לשיר את הרפרטואר המאתגר ביותר באמנות השירה, אלא  גם יזמת, חוקרת, ומבצעת יוצאת דופן.​

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

הנחיה מקוונת,הנחייה מקוונת למידה מהבית / מפה
8 מפגשים:ימי שני, 09:30-11:00
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 550 ₪
תלמיד ותיק 5% - 520 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 520 ₪
טרום הרשמה מעל"ה (5%) - 520 ₪

מועדי המפגשים

2020:
9 נובמבר, 16 נובמבר, 23 נובמבר, 7 דצמבר, 28 דצמבר
2021:
4 ינואר, 11 ינואר, 18 ינואר
בית איילה,שד' בן גוריון 13, תל-אביב / מפה
8 מפגשים:ימי שני, 09:30-11:00
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 690 ₪
תלמיד ותיק 5% - 655 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 655 ₪
טרום הרשמה מעל"ה (5%) - 655 ₪

מועדי המפגשים

2021:
15 מרץ, 22 מרץ, 12 אפריל, 19 אפריל, 3 מאי, 10 מאי, 24 מאי, 31 מאי