ניצחונה של עירמפגש עירוני מזוית אחרת

בסדרה זו ננסה לנפץ את המיתוס שהערים הן מלוכלכות, עניות, שטופות פשע, ולא ידידותיות לסביבה. במסע עירוני ננסה לגלות את המנגנון הנסתר של העיר, וכיצד היא מוציאה מן האנושות את המיטב. הערים הן מרכזי היצירה האמנותית והתרבותית, ההשכלה, האופנה והתחרות. כדברי אדוארד גלייזר, "כיצד היטיבה העיר את חיי האנושות?"​

תכנית הקורס - סמסטר א
רומא: "יפה לנצח" / איך מכניסים מבנה בין 2,000 שנים לתוך מבנה מוזיאון עכשווי הבנוי כולו מזכוכית שקופה? איך בונים מסגד ענק במרכזה של הנצרות הקתולית? "עיר הנצח" עם הארכיטקטורה של האימפריה הרומית בגדולתה, העיר החדשה של מוסוליני ומפעלי הבנייה העכשוויים.
טוקיו: כלכלה, תחרות ועיצוב / כיצד הפכה טוקיו מעיר הרוסה בתום ימי המלחמה לקטר כלכלי, עיצובי וארכיטקטוני, וכיצד היא פולשת לשווקים באסיה ובארצות הברית? מהאולימפיאדה הראשונה של 1964 ועד האולימפיאדה של 2020.
בייג'ינג: עבר והווה / בירת הרפובליקה העממית של סין ומרכזה התרבותי היא מטרופולין הומה, המערבב בין העבר לעתיד בצורה יוצאת דופן. ננסה להציץ אל העיר החדשה והמשתנה שיש בה אמנות ותעמולה, שינוי וחדשנות הגוררים את המדינה כולה.
איסטנבול: מקונסטנטינופול לאורחאן פאמוק / מאז הייתה בירת ביזנטיון התחוללו בעיר שינויים רבים, בין חדשנות להתאסלמות, בין אינטלקטואלים, סופרים והפגנות רחוב. כיצד עוצבה העיר בין אסיה ואירופה? וכיצד ראו אותה סופרים במהלך השנים?
לונדון: ג'יימס בונד, ריגול ואספנות / הרקע של בית המלוכה, הפרלמנט, הפוליטיקה והשמרנות הבריטית, יוצרים זירה תוססת של פעילות פוסט-מודרניסטית. אוצרות ואוספים נפלאים ממצרים העתיקה ומהרנסנס האיטלקי, טרנר, הנרי מור, פרנסיס בייקון ולוסיאן פרויד, החיפושיות, פאנק, ומפעלי בנייה אינסופיים.
תל אביב: "עיר עולם" / העיר שצמחה מן החולות מַפנה מבט מחודש אל הים. מהסגנון האקלקטי של שנות ה-20 לעיר הלבנה של בוגרי בית ספר הבאוהאוס, עיר של פרויקטים גדולים, עם הפנים לעתיד קוסמופוליטי מותח גבולות.
האנוי וסייגון, מקולוניאליזם לקידמה / מצפון לדרום וממלחמה למלחמה מצאה וייטנאם את הדרך למהפכה של חדשנות וגלובליזציה. לצד ארכיטקטורה אירופית ואימי המלחמה האמריקאית מתפתחות בירות חדשות וליברליות. האם הדרום הפסיד במלחמה אך ניצח במערכה?
ניו יורק: אמנות או נמות / למה ניו יורק היא ניו יורק? איך ממתגים את המיתוס ומה הופך עיר למיתולוגית? אילו אוצרות אמנות מתחבאים בברוקלין, וכיצד מתחרות הארלם וקווינס על זירת האמנות העכשווית? קטר כלכלי וספינה תרבותית המהלכים קסם על הבאים בשעריה.

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

מוזיאון המדע ירושלים,מוזיאון המדע, גבעת רם, ירושלים / מפה
8 מפגשים:ימי שני, 09:30-11:00
החל מ-660 / פירוט מחירים
הרשמה מוקדמת עד (09 ספטמבר 2019)
הרשמה מוקדמת 5% - 695 ₪
הרשמה מוקדמת +ותיק 10% - 660 ₪
הרשמה מוקדמת+ בן זוג 10% - 660 ₪
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 735 ₪
תלמיד ותיק 5% - 695 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 695 ₪

מועדי המפגשים

2018:
5 נובמבר, 19 נובמבר, 17 דצמבר, 31 דצמבר
2019:
14 ינואר, 28 ינואר, 11 פברואר, 25 פברואר