עגנון המופלא

שורה של יצירות מופת פרי עטו של ש"י עגנון, גאון הפרוזה העברית, שלא נידונו בעבר. בראייה חדשה, מעמיקה ומסעירה, המתבססת על מקורות יניקתו היהודיים של חתן פרס נובל, ועל מכלול מפעלו הספרותי רחב היריעה, יידונו היצירות הבאות:
תכנית הקורס - סמסטר ב
בחנותו של מר לובלין / רלייפציג, תושביה היהודים והגויים ובמרכז חנותו של מר לובלין, הם מעבדה מעוררת השתאות לבדיקת מצבו של האדם בעתות המצוקה והרעב של מלחמת העולם הראשונה
האדונית והרוכל / אלגוריה מקפיאת דם על יחסי יהודים ונוצרים, שנכתבה בעצם ימי החורבן הגדול שירד על יהדות מזרח אירופה. (בתוך "סמוך ונראה")
הנשיקה הראשונה / סיפור חידתי שעגנון בחר לפרסמו בכתב העת "קשת", שנטה ל"כנעניות", ויש בו משיכה לעולם הנוצרי ואהבה בעלת גוון הומוסקסואלי מרומז. (בתוך "פתחי דברים")
גילוי אליהו / דמותו של התשבי והמטמורפוזה שעברה מהר הכרמל המקראי ועד מז'יבוז' של ימי הבעל שם טוב, כפי שהיא מעוצבת בשלושה סיפורים – "גילוי אליהו" ("האש והעצים"), "גילוי אליהו" ("סיפורי הבעש"ט") ו־"סיפורו של אליהו" (ספר סופר וסיפור").
מעשה רבי גדיאל התינוק / ניקולאי השני היה צאר אנטישמי, שסיבך את רוסיה בשתי מלחמות הרסניות. מלחמת העולם הראשונה והמהפכה ברוסיה הביאו עליו ועל משפחתו את סופם.
השיר אשר הושר / על ר' נחמן מברסלב, הצדיק המופלא והמסתורי שבגלריית האישים החסידיים, ועל סיפוריו המיסטיים, שיש הרואים בהם את מעוררי ההשראה המרכזיים לסיפורי "ספר המעשים" של עגנון ,כפי שהוא בא לכלל ביטוי ביצירתו. (בתוך "סמוך ונראה")
לאחר הסעודה / "הסעודה הגדולה הגיעה לסופה, פתאום הגיעה סופה של הסעודה, ממש בתוך הסעודה בא קצה של העודה" כך נפתח סיפורו המטלטל של עגנון המתאר באופן סמלי את יציאתו של אדם מן העולם. (בתוך "לפנים מן החומה")
שדרכם ליטול ואין דרכם ליתן / על רקע מחלוקת צאנז־סדיגורה שהסעירה את מזרח אירופה החסידית במאה ה־19, מתבונן עגנון

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

מוזיאון המדע ירושלים,מוזיאון המדע, גבעת רם, ירושלים / מפה
8 מפגשים:ימי חמישי, 18:00-19:30
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 760 ₪
תלמיד ותיק 5% - 720 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 720 ₪

מועדי המפגשים

2020:
5 מרץ, 26 מרץ, 16 אפריל, 30 אפריל, 7 מאי, 4 יוני, 18 יוני, 2 יולי