בין רומא לירושליםהנצרות הקתולית בישראל

מדריכים שונים איילת אורפז, אביב הרצליך

בסדרה זו נבדוק את היחסים בין רומא ובין ירושלים, המייצגת את ארץ הקודש, ערש הנצרות. נבין את הדינמיקה של המנגנון הכנסייתי, על שלוחותיו. נכיר את המסדרים נבקר בכנסיות היפיפיות ונתוודע אל הקהילות הישנות והחדשות.

יציאה בשעה 7:30 מחניון "חנה וסע" בתחנת הרכבת ארלוזורוב, תל אביב.

תכנית הקורס
סלע קיומנו: פטרוס, פרנציסקוס וקוסטוס / מדריכה: איילת אורפז
בסיור זה נתוודע אל עמודי התווך של הנצרות הקתולית ולפעילותה בארץ הקודש, נכיר את "האחים הקטנים" ואת הגופים שהצטרפו אליהם בעת החדשה. נגלה את אוצרותיו של מנזר סן סלבטורה הפרנציסקני, נבקר בפטריארכיה הלטינית ובפטריארכיה היוונית־קתולית.
בוקר טוב אליהו – מיסטיקה נוצרית בכרמל / מדריך: אביב הרצליך
בסיור זה נעקוב אחר חשיבותו של הכרמל לכנסייה הקתולית. נבקר במוחרקה, משם נמשיך לביקור במנזר "גבירתנו של הכרמל", נפגש עם הנזירות הכרמלתיות ונספר את סיפורו של המסדר שהפך לאחד החשובים בעולם הקתולי. נבקר גם בסטלה מאריס, ונעסוק בקשר בין מרים, אמו של ישוע לבין הר הירוק תמיד. לסיום, נבקר בכנסייה בעיר התחתית.
לטפל ולהתפלל, בשירות האדם והאל / מדריכה: איילת אורפז
נצא אל פינות החמד הפחות מתוירות של נצרת, כדי להכיר כמה ממסדרי הנזירות הפועלים בעיר זו. נבקר בבית הספר ובכנסיית ישוע הנער של המסדר הסלזיאני, נראה שרידים ארכיאולוגיים במנזר האחיות נצרת ובבית החולים הצרפתי, לבסוף, נתרשם מכנסייה קטנה ומרהיבה במנזר אחיות הבשורה, דוגמה נדירה למנזר קתולי־יווני.
קאראווג'ו ואופוס דאי בחצר הקדמית של ירושלים / מדריך: אביב הרצליך
נבקר באבו גוש. שם, לצד כנסייה צלבנית בת כ־ 1000 שנים, שוכן מרכז "סקסום" החדש של האופוס דאי. נבקר גם אתר ארכיאולוגי אמאוס, המנוהל על ידי קהילה מרתקת וחדשנית המשלבת חיים משותפים של נזירים לצד משפחות. נקנח במנזר לטרון.
גיוון, דיאלוג וסובלנות בירושלים / מדריכה: איילת אורפז
בסיור זה נגלה את הרוח הפתוחה והפייסנית שנושבת כיום בכנסייה הקתולית. המכון האקומני "טנטור", שממוקם בין ירושלים לבית לחם, עוסק במחקר בין־דתי וכלל נוצרי. נבקר במנזר הדומיניקני סנט אטיין שבתחומו בזיליקה מרהיבה ונציץ אל חיי הדומייה והתפילה של הקלריסות העניות.
ללכת על המים - יחסי יהודים ונוצרים על רקע הכנרת / מדריך: אביב הרצליך
בברית החדשה משמשת הכנרת נקודת ציון גיאוגרפית־תיאולוגית בעלת משמעות עמוקה. נצא לחקור את יחסי היהודים והנוצרים ונבקר בכמה אתרים החשובים ביותר בעולם הקתולי: כפר נחום, טבחא, מגדלא ודומוס גלילאה.

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

אתרים שונים, / מפה
6 מפגשים:ימי שישי, 07:30-19:30
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 1550 ₪
תלמיד ותיק 5% - 1470 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 1470 ₪

מועדי המפגשים

2019:
22 נובמבר, 20 דצמבר
2020:
7 פברואר, 20 מרץ, 27 מרץ, 15 מאי