"והלכו גויים לאורך" - הנצרות המזרחית בישראלהנצרות המזרחית בישראל

עד שנת 1054 ראו הנוצרים אלו את אלו בכל המקומות, כשייכים לכנסיה אחת ויחידה. אולם באותה שנה נפרדו חוגים מהנוצרים במזרח מעל הנוצרים במערב. הכנסייה המזרחית האורתודוקסית, היא איגוד של כנסיות לאומיות, שראשן כפוף לשלטון האזרחי בארצותיהן. בסדרה זו נכיר את הקהילות, הנוצריות אורתודוכסיות בישראל ואת מאפייניהן המיוחדים.
תכנית הקורס
יומו של הורג הדרקון / מדריך: קוסטה מנסור
בכל שנה נערכות באמצע נובמבר חגיגות לכבודו של גרגוריוס הקדוש. מי היה האיש? מה מסמלת דמותו? בסיור בלוד נשתתף בתהלוכה הצבעונית, נבקר בכנסייה המרשימה, נכיר את משולש הדתות בעיר, ונמשיך לביקור אינטימי בקהילות האורתודוקסיות ביפו. שם, לחוף הים, גם נמצא את המקור לאגדת הורג הדרקון.
אלפא ואומגה - רוסיה בארץ הקודש / מדריך: האב רומן גולטייב
האב רומן גולטייב, חבר המשלחת הרוסית הדתית בירושלים, יוביל אותנו למגדלי הפעמונים, לכנסיות, לפינות המיסתור, לקאפלות, ולמקומות הקדושים ביותר לכנסייה הרוסית בירושלים. נבקר גם במקומות שאינם פתוחים לקהל הרחב.
קול קורא במידבר - חגיגות האפיפניה בירדן ומנזרי מידבר יהודה / מדריך: אביב הרצליך
בסיור זה נבקר במנזרים חרבים במידבר יהודה, ונכיר את דמויות המופת מהתקופה הביזנטית. נבקר גם במנזרים פעילים, שם נלמד כיצד מיישבים הנזירים את דרכם הייחודית עם התקופה המודרנית. לסיום, נבקר ב"קסר אליהוד", אתר הטבילה בנהר הירדן, ונשתלב בחגיגות ה"אפיפניה" - חג הטבילה האורתודוקסי, אשר מושך  מאות מאמינים בכל שנה.
בנים חורגים לאלוהים / מדריכה: איילת אורפז
נכיר שלוש כנסיות עתיקות ומיוחדות: הכנסייה האתיופית, הכנסייה הקופטית, והכנסייה הסיריאנית. כל אחת מהן היא עולם ומלואו, ומתייחדת במורשת מפוארת, בשפת פולחן עתיקה, ובמאפיינים תרבותיים משלה. במהלך היום נעמוד על הנסיבות התיאולוגיות והפוליטיות שיצרו ועיצבו את הכנסיות הללו.
אומה מחפשת משמעות / מדריך: אביב הרצליך
לארמנים, חרף מספרם הקטן, תפקיד מכריע בהיסטוריה של ירושלים. היום יוקדש למורשת הארמנית בעיר: אבות המידבר, הברית עם הצלבנים, רצפות הפסיפס המרשימות, אמנות הקרמיקה, הרובע הקטן, בעלי המלאכה, הצלמים הראשונים, הג'נוסייד, וכמובן המנזר והכנסייה הארמנית.
אל "האבנים החיות" וחגיגות הקדושה מרים בווארדי באעבלין / מדריכה: איילת אורפז
מרבית הנוצרים החיים כיום בארץ הם ערבים, או נוצרים דוברי ערבית. הסיור יעסוק בסוגיות הקשורות לקהילות העתיקות אלה: שורשיה ותולדותיה של הנצרות הערבית, חלוקתה הנוכחית לעדות השונות, היבטים פוליטיים, אתגרים עכשוויים ועוד. יום הסיור הוא יום חגה של הקדושה מרים בווארדי. נראה כיצד "יוצרים" קדוש בנצרות המזרחית.

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

אתרים שונים, / מפה
6 מפגשים:ימי שישי, 07:30-19:30
החל מ-1350 / פירוט מחירים
הרשמה מוקדמת עד (09 ספטמבר 2019)
הרשמה מוקדמת 5% - 1425 ₪
הרשמה מוקדמת +ותיק 10% - 1350 ₪
הרשמה מוקדמת+ בן זוג 10% - 1350 ₪
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 1500 ₪
תלמיד ותיק 5% - 1425 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 1425 ₪

מועדי המפגשים

2018:
16 נובמבר, 21 דצמבר
2019:
18 ינואר, 8 מרץ, 5 אפריל, 17 מאי