מסע היסטורי ויומן אישי - סמ' ב'היהודים, הישראלים, וגרמניה

כיצד התפייסה מדינת ישראל עם גרמניה זמן כה קצר לאחר השואה?

בסדרת הרצאות זו נתבונן ביחסם המורכב של יהודי גרמניה למולדתם שהתנכרה להם, ונסקור את תולדותיהם של היהודים שם מתקופת הזוהר של תרבותם עד לחורבן הטראגי. נעסוק גם בקשריה של ישראל עם גרמניה, ובהווה, עת ברלין היא שוב אבן שואבת לישראלים.

תכנית הקורס - סמסטר ב
היהודים בגרמניה בין הנאוֹרוּת למלחמות העולם / סיפור האהבה הנכזבת של היהודים לתרבות הגרמנית.
תחילת הטרגדיה / אחרי התבוסה במלחמת העולם הראשונה והשפל הכלכלי גברה האנטישמיות בגרמניה, עד לעליית הנאציזם שסימנה את סופה של היהדות במרכז אירופה.
הגירת היֶקים לארץ ישראל ולאמריקה / עם עליית השלטון הנאצי היגרו עשרות אלפי יהודים, והם שינו את פניהן של ארץ ישראל ושל התרבות האמריקאית.
"הפתרון הסופי" / סופה הטראגי של יהדות גרמניה ואירופה התחולל ברובו על אדמת פולין, בשיטתיות מקפיאת דם שעד היום אין לה הסבר מניח את הדעת.
התחלות חדשות / אחרי המלחמה הצטופפו במחנות עקורים מאות אלפי פליטים. רובם ניסו להגיע לארץ ישראל, ששעריה נסגרו בידי הבריטים. גם הגרמנים ניסו לבנות את חייהם מחדש.
גרמניה במלחמה הקרה / כאשר קמו בגרמניה שתי מדינות, פרצה בישראל הצעירה מחלוקת עמוקה וסוערת בין מפלגות המרכז והשמאל בשל תמיכתן באחת משתי המדינות.
כיצד התפייסה ישראל עם מערב גרמניה / ב 1952- התחייבה מערב גרמניה להעביר לישראל את כספי השילומים, ומאז החל תהליך התקרבות בין ירושלים לבון.
ישראל וגרמניה, היום ומחר / מיומנו של כתב טלוויזיה ישראלי בגרמניה.​

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

הנחיה מקוונת,הנחייה מקוונת למידה מהבית / מפה
8 מפגשים:ימי שלישי, 18:00-19:30
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 600 ₪
תלמיד ותיק 5% - 570 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 570 ₪
טרום הרשמה מעל"ה (5%) - 570 ₪

מועדי המפגשים

2021:
9 מרץ, 6 אפריל, 27 אפריל, 11 מאי, 18 מאי, 8 יוני, 22 יוני, 29 יוני