בנתיב הקסם המזרחי

התרבות והמנהגים, שהביאו עימם עולי ארצות האסלאם נדחקו והוסתרו בעשורים הראשונים של המדינה. בשנים האחרונות יש פריחה אדירה של תרבות עדות המזרח. בסדרה זו נצא לבדוק את השורשים של מורשת עשירה וקסומה זו: הסיפורים, התפילות, הלבוש, המוזיקה והתרומה למפעל הציוני.

יציאה בשעה 7:30 מחניון "חנה וסע" בתחנת הרכבת ארלוזורוב, תל אביב

תכנית הקורס
משיראז לבגדאד דרך מחנה יהודה / מדריך: טל חניה
נצעד בעקבות שיראזים ויוצאי בבל בירושלים, נבקר בשכונות העיר השונות: נחלאות, שכונת הפחים, בית ועד העדה הבבלית, שכונת רוחמה ובבתי הכנסת השונים. נכיר את משפחות מני ויהודה, את סיפורה של משפחת נמרודי ואת סיפורה של משפחת זאבי.
סיפורם של היקים של המזרח / בשיתוף מרכז מורשת יהדות בבל ובהדרכת אורנה שפרלינג

נצא לסיור מלווה בקטעי מוזיקה והומור ברמת גן, אל מובלעת בגדאד, מעוזם של יהודי עירק: כיכר נח, כיכר היונים, בית האזרח – מרכז החפלות, נקודות ממכר הסביח, הקונדיטוריות, הסיפורים והמנהגים. נמשיך לביקור מקיף במרכז מורשת יהדות בבל באור יהודה ונסיים בסיור מרגש באור יהודה: מעברות כפר ענא, מעברת סקיה, והשכונות החדשות.

חלוצים נשכחים – שדרות ונתיבות / מדריך: יורם טויטו
סיור בעיירות מערב הנגב תוך התבוננות על התהליכים החברתיים החבויים בהם: "שדרוק" –עיר הרוק והמוזיקה. כיצד קרה שמעיר דרומית אחת צמחו כל כך הרבה להקות ומוזיקאים?, וכיצד מתמודדים עם האתגר הבטחוני? נטייל בנתיבי הקדושה והחסד בנתיבות, בין ישן לחדש, בין מסורתי למודרני, בין הבתים, החצרות ובית העלמין שאין מקום יותר חי ממנו.
לבלוב – בעקבות יהודי לוב / מדריכים: עופר רגב ופנינה שחם
נבקר בבית הכנסת בושאייף במושב זיתן ונאזין לפיוטים ולשירה עברית במרכז למורשת יהדות לוב באור יהודה. נשמע על המטבח הטריפוליטאי עם טוני פדהצור, ונכיר את סיפור שואת יהודי לוב באנדרטה בבן שמן.
בואי תימן / מדריך: ד"ר בני גמליאלי
ביקור מקיף במרכז מורשת יהדות תימן החדש בשכונת שעריים ברחובות, והרצאה על שירת נשים בתימן. נמשיך למסעדה מקומית, שם נשמע על ייחודו של המטבח התימני. בבית הכנסת "עץ החיים" ברמלה, נשמע על נוסח התפילה התימני. נסיים את היום בביקור בראש העין, בירת קהילת תימן בישראל.
ס"ט בירושלים / מדריך: ד"ר ראובן גפני
סיור למקורותיה וקורותיה של הקהילה הספרדית הוותיקה בירושלים. מראשית הישוב בעיר העתיקה, דרך היציאה מהחומות, וסיפורן של השכונות הספרדיות עד ימינו: נבקר בארבעת בתי הכנסת הספרדיים, במוזיאון חצר היישוב הישן וחצר המערביים, בשכונות אוהל משה ו־מחנה יהודה, בבתי הכנסת ובמוסדות הציבור.

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

אתרים שונים, / מפה
6 מפגשים:ימי שישי, 07:30-19:30
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 1550 ₪
תלמיד ותיק 5% - 1470 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 1470 ₪

מועדי המפגשים

2019:
15 נובמבר, 13 דצמבר
2020:
17 ינואר, 28 פברואר, 27 מרץ, 8 מאי