תמונות מחיי נישואיןנוסח עברי

מערכת היחסים בין בני זוג, שראשיתה על פי רוב בהתאהבות ובתשוקה, המבקשות מיסוד וקביעות והמשכה ...
פעמים באהבה ובחברות נאמנה ופעמים בהתנפצות ובשבר, העסיקה מאז ומעולם את "האדם המספר". בסדרת המפגשים יעסוק הסופר חיים באר במערכות אלו כפי שהן באות לכלל ביטוי ביצירה העברית מראשית דרכה ועד ימינו.
תכנית הקורס - סמסטר ב
סיפורי המקרא/ משה וציפורה, מיכל ודוד
האומנם הייתה למשה אשה נוספת על פני ציפורה? האומנם הוא הפסיק לקיים חיי אישות עם אשתו לאחר רדתו מהר סיני? מה עבר בין דוד ומיכל? איך נקם דוד את עלבונו מידי מיכל? סיפורם הלא ידוע של שני זוגות מקראיים.
סיפורי חז"ל/ רבי עקיבא ורחל, ברוריה ורבי מאיר
עולמן הטרגי של נשות חכמים, שבעליהן העדיפו את סיעור המוחות האינטלקטואלי בחברת בני מינם על פני מערכת יחסים אינטימית וחמימה עם האימהות של צאצאיהם. ועל המבחן האכזרי ומעורר הסלידה שרבי מאיר העמיד בפני אשתו המופלאה.
יוסף חיים ברנר/ בחורף
המערכת המשפחתית החלולה וחסרת התקווה של גיבורי "בחורף" – כמנבאת את גורל נישואיו של ברנר לחיה ברוידא, שיעלו על שרטון זמן לא רב לאחר הולדת בנו יחידו.
דוד פוגל/ חיי נישואים
על רקעה של וינה, בירתה הדקדנטית של האימפריה ההבסבורגית השוקעת, מספר פוגל את על נישואיהם של צעיר יהודי ושל בארונית נוצרייה, העומדים בסימן מערכת יחסים סאדו מזוכיסטית שהעונג והסבל הם בין רכיביה הראשיים.
ש"י עגנון/ הרופא וגרושתו, פרנהיים, פנים אחרות
המשבר החברתי שטלטל את גרמניה בימי מלחמת העולם הראשונה, משבר שעגנון חווה על בשרו בשנים שחי שם, הוא הזירה לשלושה סיפורים שעניינם מערכות יחסים שקרסו כמגדלי קלפים בעקבות המלחמה וספיחיה.
דבורה בארון/ כריתות
הסופרת הפמיניסטית הראשונה, ומי שהייתה בת זוגו של יוסף אהרונוביץ מגוללת בסיפוריה את קשיי חייהן של הנשים במזרח. ברומן היחיד שכתבה מספרת בארון על חיי הנישואין האומללים של אשת עסקן פועלים על רקע מלחמת העולם הראשונה בארץ ובגולת מצרים.
עמוס עוז/ מיכאל שלי, סיפור על אהבה וחושך
ירושלים הנתונה במצור 1948 מכאן וירושלים החצויה מכאן, משמשות רקע לשתי מערכות נישואין מורכבות ונוגעות ללב, שאחד הפרוזאיקנים העבריים מיטב לתאר בשתי יצירות המופת שלו, זו המוקדמת שקבעה את מקומו בספרות העברית וזו המאוחרת ששבה ואישרה את המעמד שזכה לו.
אברהם ב. יהושע / מולכו

תהליך השתחררותו של מולכו מאשתו לאחר מותה תוך כדי הזדהות עמוקה עמה – סיפור סופה של מערכת נישואין סימביוטית. מספרי המופת של הספרות העברית החדשה.​

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

בית ציוני אמריקה,דניאל פריש 1,תל אביב / מפה
8 מפגשים:ימי שני, 17:30-19:00
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 770 ₪
תלמיד ותיק 5% - 730 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 730 ₪

מועדי המפגשים

2020:
17 פברואר, 23 מרץ, 30 מרץ, 25 מאי, 1 יוני, 8 יוני, 22 יוני, 29 יוני