אופרה, לא מה שחשבת

מרב ברק מרצה וחוקרת אופרה
בסדרת‭ ‬הרצאות‭ ‬זו‭ ‬נגלה‭, ‬כי‭ ‬האופרה‭ ‬היא‭ ‬אמנות‭ ‬רב‮–‬תחומית‭ ‬המאגדת‭ ‬בתוכה‭ ‬את‭ ‬האמנויות‭ ‬כולן‭: ‬ספרות‭, ‬מוסיקה‭, ‬תיאטרון‭, ‬מחול‭ ‬ועיצוב‭. ‬נתוודע‭ ‬לאמנות‭ ‬האופרה‭ ‬בגובה‭ ‬האוזניים‭, ‬תוך‭ ‬התייחסות‭ ‬להיבטים‭ ‬של‭ ‬היסטוריה‭, ‬פוליטיקה‭, ‬מיגדר‭, ‬תרבויות‭ ‬ועוד‭. ‬לחובבי‭ ‬אופרה‭, ‬אך‭ ‬גם‭ ‬לחוששים‭ ‬מפניה‭.‬
תכנית הקורס - סמסטר א
אופרה מהסרטים / במפגש זה ניחשף לעולם האופרה באמצעות סרטי קולנוע אהובים ומוכרים, בדרך נגישה ומשעשעת.
אופרה, פוליטיקה ואקטואליה / מלחיני האופרות המפורסמים ביותר עסקו באמצעות יצירותיהם, בענייני היום, מתחו ביקורת על השליטים, והתגרו בצנזורה.
הנשים, גיבורות האופרה / תפקידי הנשים הגדולים והמרשימים ברפרטואר האופראי מוצגים באמצעות איפיוני הקול השונים וה"טיפוסים" המגוונים בתפקידי הנשים המאתגרים. נשמע פסיפס מרתק של קולות נשיים בביצועים הקוליים הטובים בעולם.
אופרה בין מזרח למערב / נשמע על משיכתם של המלחינים המערביים (מוצרט, ורדי, פוצ'יני ואחרים) לאקזוטיקה, לצלילים, למחולות ולניחוחות של המזרח הקרוב והרחוק.
אופרה וספרות / אומרים שסיפורי האופרה הם שטחיים. לפעמים זה נכון, אולם במקרים רבים דווקא יצירות ספרות נשכחות היו לאופרות המובילות. נשמע על עיבודים של יצירות ספרות שהפכו לאופרות הגדולות של המאה ה-19.
חליל הקסם / חליל הקסם של מוצרט, יצירת אופרה פוליטית, אקטואלית ומיתולוגית. אחת מיצירות האופרה המסקרנות והאהובות בכל הזמנים, מוגשת לקהל דרך משקפיים חדשים, המקשרים את תכניה לתקופה ההיסטורית בה נכתבה.
קול ההתחלות / האופרה צמחה בסוף תקופת הרנסנס ובתחילת תקופת הבארוק באיטליה. נשמע על מאפייני התקופה, ועל ביטוייה המוסיקליים והדרמתיים - בקולות נשיים, גבריים ומה שביניהם.
מוצרט, ילד פלא / ילד הפלא של המוזיקה הקלאסית. ההרצאה תעסוק באופרות הילדות של מוצרט, אותן הלחין בעודו נודד כילד ברחבי אירופה. אופרות הילדות הן התשתית לשפה האופראית המהפכנית שעתיד מוצרט לגבש בבגרותו.
המהפכה של מוצרט / האופרה "דון ג'ובני" נחשבת לפסגת יצירתו האופראית של מוצרט. זוהי יצירה פורצת דרך והמפכנית בכל מובן: המוזיקלי, הפוליטי והאישי.
זמרי האופרה הגדולים / הביצועים היפים ביותר של הזמרים הגדולים מהמאות ה־20 וה־21: חיים מרתקים לצד קטעי האופרה המפורסמים והיפים ביותר, מאולמות הקונצרטים ובימות האופרה המובילים בעולם.
תכנית הקורס - סמסטר ב
קאלאס לנצח / סיפור חייה האופראי והבלתי יאמן של הדיווה הגדולה מכולן , מריה קאלאס
לה צ'נרנטולה (סינדרלה) / רוסיני סיפור סינדרלה, אבל ממש לא מה שחשבתם. אופרה מפתיעה וכמעט פמיניסטית. מבית היוצר של אשף האופרות הקומיות – ג'ואקינו רוסיני.
טוסקה / פוצ'יני ביצירה ריאליסטית, פוליטית ודרמתית עוסק ברומא של שנת 1800 הנאבקת תחת השלטון האלים.
תזמורת בחולות / סיפורו של ברוניסלב הוברמן, יליד פולין, כנר מחונן, על זכותם של יהודים לחיות, ועל חובתם של נגנים יהודים להמשיך ולנגן
לה טרוויאטה / מארי דיפלסי, הקורטיזנה (יצאנית) מן המאה ה־19, שמתה בנסיבות טרגיות, התפרסמה בעיקר בדמותה של ויולטה באופרה.
רומיאו ויוליה / על בימת האופרה סיפורם המיתולוגי של זוג האוהבים מורונה עובד לאינספור יצירות מוסיקליות. ההרצאה כוללת שלושה עיבודים בגרסאות הצרפתית, האיטלקית והאמריקאית.
טורנדוט / מאת פוצ'יני פוצ'יני שילב יסודות של אופרה איטלקית עם מאפיינים של אופרה סינית, לכדי יצירת ענק
שערוריית כרמן / האופרה כרמן היתה לשערוריה, כאשר הוצגה לראשונה במאה התשע עשרה, בפריס, לימים הפכה לאופרה המבוצעת בעולם.
פלטיאה / ראמו האופרה של ז'אן פיליפ ראמו היא חגיגה של בארוק צרפתי. אופרת בלט קלה לשמיעה ומענגת לעין, בהפקה פנטסטית.
האי המכושף / הפקה מיוחדת של "המטרופוליטן אופרה" בניו יורק, בה שובצו קטעי אופרה של מבחר מלחינים מתקופת הבארוק, לכדי יצירה אחת, המבוססת על המחזה "הסערה" מאת שיקספיר

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

בית איילה,שד' בן גוריון 13, תל-אביב / מפה
10 מפגשים:ימי שני, 09:30-11:00
החל מ-695 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 735 ₪
תלמיד ותיק 5% - 695 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 695 ₪

מועדי המפגשים

2019:
4 נובמבר, 11 נובמבר, 18 נובמבר, 25 נובמבר, 2 דצמבר, 16 דצמבר, 30 דצמבר
2020:
6 ינואר, 20 ינואר, 27 ינואר
בית איילה,שד' בן גוריון 13, תל-אביב / מפה
10 מפגשים:ימי שני, 09:30-11:00
החל מ-660 / פירוט מחירים
הרשמה מוקדמת עד (12 פברואר 2020)
הרשמה מוקדמת 5% - 695 ₪
הרשמה מוקדמת +ותיק 10% - 660 ₪
הרשמה מוקדמת+ בן זוג 10% - 660 ₪
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 735 ₪
תלמיד ותיק 5% - 695 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 695 ₪

מועדי המפגשים

2020:
9 מרץ, 16 מרץ, 30 מרץ, 20 אפריל, 11 מאי, 18 מאי, 25 מאי, 1 יוני, 8 יוני, 15 יוני