שבחי ירושלים

מה לא נכתב ולא נאמר על ירושלים? כל הסופרלטיבים והמחמאות, אך גם לא מעט ביקורת נוקבת. בסדרה זו נחזור אל הסיפורים, המקומות והדמויות, שמרכיבים את הפסיפס המורכב של "הנרטיב הירושלמי".

יציאה בשעה 7:30 מחניון "חנה וסע" בתחנת הרכבת ארלוזורוב, תל אביב

תכנית הקורס
קמעות ומאפיות / מדריכה: תמי צדוק
המשפט "אם אין קמח אין תורה" נכון במיוחד בירושלים. נכיר את המאפיות יוצאות הדופן של השכונות החרדיות, וגם נשמע על ברכות לזיווג ולרפואה שלמה, על מגרשי שדים ודיבוקים, קמעות נגד עין הרע, עושי צדקה ומחזירים בתשובה ועל בתים מבורכים ומקוללים.
יש להגיע לסיור בלבוש צנוע
חנוכה ואור בירושלים – סיור לימי החנוכה / מדריך: ניר אורטל
סיור בעקבות ה"משוגעים" שהביאו לעיר את אור המודרנה: מחקר ורפואה, חינוך ואמנות, תחבורה ואדריכלות, והחייאת הלשון. במחצית השניה של היום נכיר את מנהגי החג הירושלמיים, את הסופגניות הירושלמיות, נשתתף בקרנבל האור ונדליק חנוכיה כמיטב המסורת.
יהודים נוצרים והאמת מאחורי "סיפורי הבדים" / מדריך: דובל'ה נוטקביץ
חוט ומחט, בדים וקשרים, סיור שיציג חיבורים בלתי צפויים בין היהדות לנצרות, חוטים מקשרים בין יהודים לנוצרים, וחנויות מסחר לבדים: הבד מטורינו, חנות הבדים Malia , חנות הבדים של בילאל, עמק יהושפט, גת שמנים ועוד.
בעקבות המסדר המסתורי – "הבונים החופשיים" / מדריך: ניר אורטל
נצא בעקבות הסימנים שהותיר פועלם של הבונים החופשיים ברחבי העיר. בסיור שיתקיים מעל ומתחת לפני השטח נתוודע לסודות המסדר ול"אחים" ידועים בו. נעמוד על המקום המיוחד של ירושלים ושליטיה בטקסיו. מערת צדקיהו, בניין ימק"א ובניין "הלשכה הגדולה" הם מעט מהאתרים בהם נבקר.
הכפרים של ירושלים – אבו גוש ועין כרם / מדריך: עודד אמיתי
מפגשים מרתקים, בתים, אומנים, תמהונים, הרמוניה ושקט בשניים מהכפרים המפורסמים של ירושלים: אבו גוש ועין כרם. נחשוף את סודות אדריכלות הבית הערבי, סיפורי אהבה ואגדות, נבקר בכנסיות יפיפיות, בחורש ירושלמי קסום, בעולם שהולך ונעלם.
על חומותייך ירושלים / מדריכה: אביבית ברוקשטיין
סיור על חומותיה וגגותיה של העיר העתיקה. נעלה אל החומות הלוחשות סיפורי אהבה, מלחמות ודתות. נעלה לשאוף את הריחות המתוקים, לראות את שלל צבעי העיר, להאזין לקולות ההומים וננסה להבין חלק ממורכבויות העיר הקסומה.

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

אתרים שונים, / מפה
6 מפגשים:ימי רביעי, 07:30-19:30
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 1550 ₪
תלמיד ותיק 5% - 1470 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 1470 ₪

מועדי המפגשים

2019:
20 נובמבר, 25 דצמבר
2020:
29 ינואר, 26 פברואר, 1 אפריל, 6 מאי