שבחי ירושלים

מה לא נכתב ולא נאמר על ירושלים? כל הסופרלטיבים המחמאות וגם לא מעט ביקורת נוקבת והגיגים ציניים. בסדרה זו נחזור אל הסיפורים, המקומות והדמויות, שהם חלק מ'הנרטיב הירושלמי'. כל סיור יחשוף עוד נדבך ושורה באגדה החיה הנקראת ירושלים. 
תכנית הקורס
מפיצי האור בירושלים: בעקבות האישים שבאו חושך לגרש / מדריך: ניר אורטל
ירושלים, עיר נידחת באימפריה העות'מאנית, התעוררה במחצית השנייה של המאה ה-19. נסייר בעקבות ה"משוגעים" שהביאו לעיר את אור המודרנה: מחקר ורפואה, חינוך ואמנות, תחבורה ואדריכלות, והחייאת הלשון. נסיים בהדלקת נרות חנוכה בשכונת המשכילים הציונים שהייתה ללב ירושלים החרדית.
 
יציאה בשעה 08:00
מבט כפול משני צידי הגבול – בית צפצאפא, שרפאת ומלחה / מדריך: דובל'ה נוטקביץ
סודות וסיפורים רבים צופנים בחובם הכפרים הערביים, שסופחו לירושלים. נראה את האתרים, נכיר את האנשים שחיו ופעלו בשכונות ונבין את התהליכים ההיסטוריים שעברו על השכונות. מ-1948 דרך 1967 ועד ימינו.
הצצה לעולם המנזרים / מדריך: אביב הרצליך
בסיור זה נצא לחקור את תנועת הנזירות. נתחיל בהר הזיתים, שם נפגוש את הבנדיקטניות הצרפתיות, את הנזירים היוונים ונהנה מהנוף עוצר הנשימה. נבקר אצל האחיות הקלריסטיות בארמון הנציב, ולסיום נבקר בשני המנזרים הגדולים בארץ- המנזר המרכזי של הפטריארכיה היוונית והמטה של הנזירים הפרנציסקנים.
נביאים, זכרונות ונחלאות / מדריך: ניר אורטל
סיור בשכונות שהצמיחו את הסיפורים הירושלמיים. 
מרחוב הנביאים, בין אוהבים, משוגעים, נסיכות ורופאים, אל שוק מחנה יהודה ושכונות ה"נחלאות" שסביבו - בין שלל ריחות, טעמים וזכרונות.
רונלד מלך ירושלים / מדריך: רמי אהרוני
מאה שנים להגעת המושל הבריטי הראשון לירושלים. מי היה האיש רונלד סטורס? מה הייתה תרומתו להתפתחות העיר ירושלים ולשימור אתריה ההיסטוריים? נבקר באתרים לא מוכרים כמפקדתו (אכסניית סנט. פאולוס), ביתו (ברח' הבניאים) ברחוב שנקרא בעבר על שמו... ועוד.
נסיך ירושלים / מדריך: עופר רגב
בעקבות יומו האחרון של הרוזן ברנדוט, על התפקיד שמילאו דוד בן-גוריון, ד"ר דב יוסף, יהושע זטלר ויהושע כהן במהלך ההתנקשות. על השאלות שנותרו פתוחות

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

אתרים שונים, / מפה
6 מפגשים:ימי רביעי, 07:00-19:00
החל מ-1350 / פירוט מחירים
הרשמה מוקדמת עד (09 ספטמבר 2019)
הרשמה מוקדמת 5% - 1425 ₪
הרשמה מוקדמת +ותיק 10% - 1350 ₪
הרשמה מוקדמת+ בן זוג 10% - 1350 ₪
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 1500 ₪
תלמיד ותיק 5% - 1425 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 1425 ₪

מועדי המפגשים

2018:
5 דצמבר
2019:
2 ינואר, 6 פברואר, 6 מרץ, 10 אפריל, 1 מאי