הכנסיות היפות בישראלתיאולוגיה, אמנות ואדריכלות

במרכז סדרה זו יעמדו היפים במבני הפולחן הנוצריים בישראל. נבקר בחדרים, בחצרות ובאולמות שאינם פתוחים לקהל הרחב, ונבחן רבדים שונים במכלול הכנסייתי: מתי נבנו הכנסיות? מי בנה אותן? ואיזה מסר הן מבקשות להעביר למאמינים?
4 סיורים ייצאו בשעה 7:00, ושני סיורים ייצאו בשעה 8:00. 
יציאה מחניון חנה וסע בתחנת הרכבת סבידור תל אביב.
תכנית הקורס
בונבוניירות / מדריכה: ד"ר אנסטסיה קשמן
בסיור זה נתוודע לכנסיות פחות מוּכרות בירושלים, אך יפות במיוחד. ביניהן: הכנסייה הרומנית ברחוב שבטי ישראל, כנסיית הפטריארכיה הקתולית של ירושלים, כנסיית הפטריארכיה המלכיתית ליד שער יפו, קפלת הלנה הארמנית בכנסיית הקבר, וכנסיית יעקוב הקדוש הארמנית.
אמא יקרה לי / מדריכה: ד"ר עינת סגל
הכנסיות של נצרת מבטאות את אהבת המאמינים לאמו של ישוע. באווירת חג המולד נבחן את המסורות השונות בנוגע למקום הבשורה שנמסרה למריה, ונעמוד על הבדלי התפיסות התיאולוגיות והאמנותיות בשתי כנסיות הבשורה שבעיר. נסיים בכנסייה ניאו-גותית צרפתית המוקדשת לישוע הנער. 
היפים והאמיצים / מדריכה: איילת אורפז
בסיור בלוד וביפו נתוודע לסיפוריהם של הקדושים פטרוס, ניקולאוס, גיאורגיוס קוטל הדרקון, ואנטוניוס הנזיר התיאולוג – בעת ביקור בכנסיות שנבנו לכבודם.
בשם הצאר / מדריך: האב רומן גולטייב
מבני הדת שבנו הרוסים בירושלים הם מהיפים בעיר. בסיור זה נגלה מה מסתתר מתחת לבצלים המרהיבים של כנסיית מריה מגדלנה, ולכיפות הנהדרות של כנסיית כל הקדושים. ננסה לפתור את השאלות והחידות במתחמים הסגורים של הרוזנים, הנסיכים והצארינות.
ברלוצ'י כוכב עליון / מדריכה: איילת אורפז
נבקר בשתיים מהכנסיות שתיכנן האדריכל האיטלקי הנודע אנטוניו ברלוצ'י, כנסיית ההשתנוּת בתבור וכנסיית הר האושר. נתעמק בקשר בין סיפורי הברית החדשה, אדריכלות, תיאולוגיה, פאשיזם והומניסטיקה. נבקר גם בכנסייה הנהדרת דומוס גליליאה.
חיפה וכנסיותיה / מדריך: גלי נחום
נתוודע לסיפורם של הכרמליטים בסטלה מאריס, נלך במסלול טבע הקושר את מסורת אליהו הנביא לנצרות, נבקר בכנסיות בשכונת ואדי ניסנאס, ונשמע על הארמנים, היוונים-קתולים והאנגליקנים, ומתחמיהם בחיפה. ​

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

אתרים שונים, / מפה
6 מפגשים:ימי שישי, 07:30-19:30
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 1750 ₪
תלמיד ותיק 5% - 1662 ₪
טרום הרשמה מעל"ה (5%) - 1662 ₪

מועדי המפגשים

2023:
10 נובמבר, 22 דצמבר
2024:
26 ינואר, 1 מרץ, 12 אפריל, 3 מאי