תעסוקה פוסט-קורונה: עלייה בביקושים להכשרות מקצועיות באוניברסיטה הפתוחה

שוק משתנה ורצון בביטחון תעסוקתי מביא רבים לחשב מסלול מחדש: "יש רצון לרכוש עוד מיומנויות ולהשתלב במקצועות שנתפסים כפרקטיים", מסבירים במערך לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה, ומציגים מערך קורסים המותאם לימי הקורונה, ולא רק.

המציאות המורכבת בעקבות התפרצות מגיפת הקורונה משפיעה על מרבית תחומי החיים. גם שוק התעסוקה נדרש לאמץ כללי משחק חדשים ולהשתנות.

ארגונים ועובדים, מעסיקים ומועסקים – כולם זונחים כיום את ההרגלים המוּכרים, ומתמרנים נוכח אי-הוודאות שהפכה לחלק מחיינו בחודשים האחרונים.
"העולם סביבנו משתנה בקצב מהיר, וזה היה נכון גם לפני הקורונה", מסבירה גילה אילני, מנכ״ל ״כן דו, יעוץ ניהולי ופיתוח ארגוני״. "הצורך להגיב במהירות ולדעת להתאים את עצמנו לשינויים מסביב התחדד עוד יותר עם כניסתה של הקורונה לחיינו, במיוחד כשמביאים בחשבון שלמגיפה יש השלכות ישירות ועקיפות על כל אחד ואחד מאיתנו".

לשלב מקצועות


"בתקופה רגישה שכזו, לחרדה הבריאותית מתלווה אצל רבים גם חרדה כלכלית", מדגישה אילני. "עקב הצורך בביטחון תעסוקתי מבינים רבים שזה הזמן לא רק ללטש ולשכלל את המיומנויות הקיימות, אלא גם לסגל כישורים חדשים, למזג ולשלב מקצועות". היות שהפלטפורמות הדיגיטליות תופסות כיום בחיינו מקום חשוב יותר מבעבר, היא מוסיפה, יש חשיבות רבה להכרתן ולשליטה בהן.

באוניברסיטה הפתוחה עמדו על כל השינויים הללו בזמן אמת, ונערכו לגידול בביקושים להכשרות מקצועיות. מערך לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה – בית הספר הגדול בישראל להכשרה מקצועית – מציע מערך קורסים מגוון המותאם במיוחד לצורכי השוק המשתנים.
"בחודשים האחרונים, יותר ויותר אנשים מתחילים לחשב מסלול מחדש", אומר אסף אביסטריס, מנהל לימודי התעודה במערך לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה. "יש רצון לרכוש עוד מיומנויות ולהשתלב במקצועות שנתפסים כפרקטיים ונדרשים". קהלי היעד התרחבו, והיום מדובר בפלח גדול יותר של האוכלוסייה: עצמאים שמחפשים מסלולים בטוחים יותר, שכירים שמעוניינים ליצור אפיקי הכנסה נוספים, אנשים שהתפנה להם זמן, צעירים שנשארו בארץ והחליטו ללמוד עכשיו במקום לטייל, ועוד רבים".
עם הקורסים שבהם נרשם גידול של עשרות אחוזים בביקוש נמנים, בין השאר, הקורסים לעיצוב ותכנון פנים; יבוא, יצוא וסחר ובינלאומי; חשבי שכר; הנהלת חשבונות; והקורס לייעוץ לכלכלת המשפחה. "הקורס לייעוץ כלכלת המשפחה הוא דוגמא מובהקת למתן מענה לצרכים הנוכחיים", אומר אסף אביסטריס. "בזמן שהמשק הישראלי נמצא בטלטלה, לכל הוצאה כספית יש חשיבות מוגברת, והקורס שלנו מעניק למשפחות את הכלים להתנהלות כלכלית מאוזנת ואחראית".

מסגרת לימודים גמישה


מערך לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה מתורגל זה כבר בלמידה מקוונת. אסף אביסטריס מסביר, כי מדובר במסגרת גמישה אשר מאפשרת לשלב לימודים, עבודה וחיי משפחה, וכל לומד יכול להתאים את הקורסים ללוח הזמנים האישי שלו. למעשה, למידה מקוונת היא כרטיס הביקור של האוניברסיטה הפתוחה כבר שנים רבות. "יש לנו המומחיות והניסיון בתום זה, ואנחנו מנגישים את מערך הקורסים שלנו גם ללומדים מרחוק", מסביר אסף. "עשינו זאת עוד הרבה לפני הקורונה והסגרים, וכעת ביצענו את ההתאמות הנדרשות; למשל, במקום מפגשים עם המרצים במשרד, בשעות הקבלה, כיום אנו מאפשרים לקיים שיחות של אחד-על-אחד עם המרצים באמצעות אפליקציית זום".

כדי להקל על הלומדים מאפשר מערך לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה לשלב למידה מקוונת עם למידה פנים-אל-פנים, וכל תלמיד יכול לבחור את המתכונת המתאימה לו. אסף מדגיש, כי בכיתות מתקיימות ההרצאות תוך הקפדה על כללי הקו הסגול והנחיות משרד הבריאות.
נוסף על כך, היות שהקורסים מתקיימים בכל רחבי הארץ, כל סטודנט יכול למצוא קמפוס שקרוב למקום מגוריו. ובלא הבדל באיזו מתכונת לימודים בוחר כל סטודנט, צוותי בתי הספר השונים במערך לימודי החוץ ילוו אותו לכל אורך תקופת ההכשרה, ייעצו, ידריכו ויתמכו.

הכשרה פותחת דלתות


על מנת לאפשר לסטודנטים להשתלב בתעסוקה עם סיום לימודיהם, המרצים האיכותיים והמנוסים אשר מלמדים בקורסים מתאימים את הלימודים במיוחד לנעשה בשטח בכל תחום ותחום. "המטרה שלנו היא שעִם סיום הקורסים יוכלו הסטודנטים שלנו 'לקפוץ ישר למים', לזה אנו מכשירים אותם", אומר אסף אביסטריס. "תעודה מטעם מערך לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה בפירוש פותחת דלתות. העדות הכי טובה לכך היא כמות הבוגרים שלנו שהשתלבו בהצלחה במקצועות השונים מיד עם סיום ההכשרות. זה לא מפתיע, מפני שאנחנו מנהלים את הקורסים שלנו כמו לימודים אקדמיים לכל דבר ועניין, כולל בקרה ופיקוח קפדניים. אם בעבר הייתה להשכלה האקדמית השפעה רבה על הקבלה לעבודה, כיום חשובות מאוד המיומנויות האישיות וההכשרות המקצועיות, ולכך אנו ערוכים בכל מובן".

 
למידע נוסף מלא/י פרטיך
ונציג יחזור אליך בהקדם
אני מסכים/ה לקבל מידע, עדכונים ודבר פרסומת מהאוניברסיטה הפתוחה בדוא"ל ו/או מסרונים
למידע נוסף מלא/י פרטיך
ונציג יחזור אליך בהקדם
אני מסכים/ה לקבל מידע, עדכונים ודבר פרסומת מהאוניברסיטה הפתוחה בדוא"ל ו/או מסרונים
דף הבית
לצור קשר דרך טלפון
השארת פרטים