עובדה בשטח

היסטוריונים, ארכיאולוגים ואנתרופולוגים מנסים לדלות רסיסי מידע, וליצור באמצעותם תיאור מדויק ככל שניתן של דברי הימים. בסדרה זו נבדוק מה מלמדות העובדות בשטח.
היציאה לסיורים בשעה 7:30 מחניון "חנה וסע" בתחנת הרכבת סבידור (ארלוזורוב), תל אביב.
תכנית הקורס
השומאכרים / מדריכה: ד"ר שלי אן פלג
בסיור זה נתוודע ליעקב שומאכר ולבנו גוטליב, שנמנו עם הקהילה הטמפלרית בארץ ישראל, ונשמע על תרומתם לפיתוחה המדעי והמעשי של הארץ. נבקר בגשר וילהלם בג'יסר א-זרקא, במושבה הגרמנית בחיפה, בבית שומאכר ובקברו של הבן. נמשיך לתל מגידו, שם נשמע על מפעל החפירות.
ארץ המנזרים הנטושים ובית הערבה (הישנה) / מדריך: גיל ברנר
בית הערבה, המנזרים הנטושים סמוך לירדן, המנזר הרומני, המנזר האתיופי, קסר אליהוד, גשר עבדאללה ודיר חג'לה – כל אלה יהיו חלק מהסיור. 
פרחים וסיפורי כיס / מדריך: אהרל'ה ברינדט
בסיור זה נשמע על הקרבות בכיס פלוג'ה, שם התבצר בימי מלחמת העצמאות כוח מצרי. נבקר בנגבה, בגבעת תום ותומר, במצודת יואב, ובמבנה המשטרה הבריטית בבית גוברין. נשמע גם על ג'מאל ופארוק, את סיפורה העלום והטראגי של "פלוגת האלוקים", ועוד הרבה סיפורי תש"ח.    
מפגשים, סיפורים ושירים בארץ האלונים / מדריכה: אסתר שמואלי סטפמן
נטייל  בגבעות אלונים שפרעם. באלוני אבא נתארח בביתו של האמן אבנר לבב,  אשר שר ומספר מסיפורי המקום. נבקר בקיבוץ חנתון הפלורליסטי, ונשמע על החזון של תושביו, וכיצד הוא מתבטא במציאות. בהמשך נטייל מעט בטבע, ונלך בשביל אילן שלמרגלות היישוב טבעון
שלוש שנים ונצח / מדריכה ד"ר עינת סגל
בסיור זה נכיר את סיפור חייו של ישו מנצרת, ונתמקד בפרק חייו הציבוריים אשר נמשך כשלוש שנים. נסייר באתרים המקודשים לנצרות באזור הכנרת, ונתוודע לסיפורי הברית החדשה המנציחים את חיי ישו ופועלו באזור הגליל.
השפלה הדרומית - היכרות מחודשת עם חבל ארץ לא נודע / מדריך: חיליק אברג'יל
נפתח בביקור ביישוב אשכולות. בחורבת רימון נראה שרידי בית כנסת עתיק עם ממצא מאגי מעניין. בחורבת זעק נראה מערכת מיסתור מימי בר כוכבא שתרמה משמעותית לחקר מחילות המיסתור. בחורבת דוימה נשמע על קרב עלום בתש"ח. נסיים בווילה שהשמועות אומרות שנאצר, מנהיג מצרים, בילה בה. האומנם?​

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

אתרים שונים, / מפה
6 מפגשים:ימי שישי, 07:30-19:30
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 1750 ₪
תלמיד ותיק 5% - 1662 ₪
טרום הרשמה מעל"ה (5%) - 1662 ₪

מועדי המפגשים

2023:
10 נובמבר
2024:
5 ינואר, 9 פברואר, 1 מרץ, 29 מרץ, 3 מאי