עובדה בשטח

היסטוריונים, ארכיאולוגים ואנתרופולוגים מנסים לדלות רסיסי מידע, וליצור באמצעותם תיאור מדויק ככול שניתן של דברי הימים. בסדרה זו נבדוק, מה מלמדות העובדות בשטח.

יציאה בשעה 7:30 מחניון "חנה וסע" בתחנת הרכבת ארלוזורוב, תל אביב

תכנית הקורס
באקה ובנותיה / מדריך: ראדי עומר
סיור מקיף בבאקה אל־גרביה וכפרי הסביבה. נתחיל בארבעת כפרי זמר: מרג'ה, ימה, אבתאן וביר אל־סיכה. נכיר את אוכלוסיית הכפרים, מערכת החינוך, ומקורות הפרנסה בסביבה. נמשיך לגדר ההפרדה. נבין מה בין אל־גרביה לאל־שרקיה? נבקר באתרים נבחרים בעיר: הרחוב הראשי, הבאר, מכללת אל־קאסמי ונפגש עם תושבים לשיחות קצרות.
"ועכשיו כוחי לאהוב הולך למות" – בעקבות חייו ויצירתו של עמוס עוז / מדריך: יוסי גולדברג
בסיור זה נחזור אל שלהי ימי המנדט וראשית שנות המדינה בירושלים, נפרוש את סיפורן של הדמויות מהרומן "מיכאל שלי" ומסיפור ילדותו של עוז בסיפור "על אהבה וחושך". נבחן, האם יש קשר בין הדמויות ובין דמיון למציאות ההיסטורית העירונית. נחזור גם אל ארצות התן ונבקר בחולדה.
אדם, טבע ונוף בדרום רמת הגולן ומרכזה / מדריך: דודו קצין
בכביש אל חמה המפותל והיפה, נצפה על קניון נהר הירמוך ועל משולש הגבולות. נלך בטיילת מצוקי האון, נראה את הנוף המרהיב של הכנרת וסביבתה. בתל סקי נספר סיפורים מרגשים מקרבות סתיו 1973 . נכיר את כפר האומנים אניעם, ונסיים במרכז המבקרים החדש באום אל־קאנטיר.
גן עדן בצל הטרור / מדריך: אייל כספי
למרות החשש המתמיד מטילים ומחדירת מחבלים, הפריחה של ישובי עוטף עזה וחבל הבשור מרשימה במיוחד. כדי להבין כיצד ניתן ליישב את הסתירה, ולפצח את סוד קסמו של האזור, נפגש עם תושבים, נראה את המיזמים החדשים, הקהילות הפורחות וים הכלניות. בין האתרים בהם נבקר: נתיב העשרה, אתר החץ השחור, נחל עוז, מועצה אזורית אשכול, בארי או נירים וכרם שלום.
בעקבות הל"ה ופרשת גוש עציון / מדריך: משה חרמץ
נפתח את סיורנו במושבה הרטוב, מושבת הספרדים הראשונה בארץ, שהקימו יוצאי בולגריה. המושבה שימשה בסיס יציאה למחלקת ההר – הל"ה – בדרכה לגוש עציון. ניסע לתצפית על גבעת הקרב, ונספר את סיפור הגבורה. נמשיך למיצג החדש והמרשים בגוש עציון, ונסיים בעץ האלון הענק שהפך לסמלו של הגוש.
שושנת העמקים – סיור בעקבות נשות העמק המקראיות / מדריכה: ד"ר אביבית שוויקי
מעמד האישה בתקופת המקרא נתון היה למסגרת כללים פטריארכליים נוקשים. לא פשוט היה לנשים באותה העת לחולל שינוי. ובכל זאת מגלים סיפורי המקרא כי בעמק יזרעאל פרחו דמויות נשיות נועזות, אמיצות, ומשפיעות כמו דבורה, איזבל, אבישג ועוד.

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

אתרים שונים, / מפה
6 מפגשים:ימי שישי, 07:30-19:30
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 1550 ₪
תלמיד ותיק 5% - 1470 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 1470 ₪

מועדי המפגשים

2019:
15 נובמבר, 13 דצמבר
2020:
7 פברואר, 27 מרץ, 3 אפריל, 8 מאי