עובדה בשטח

גם השנה נמשיך לדפדף בין דפי ההיסטוריה – כל דף ותקופתו, כל עמוד וגיבוריו, כל פרק והחותם שהותיר. נלך בעקבות הסודות, החלומות, האתרים והשרידים של הימים ההם והזמן הזה.
ימי שישי · יציאה בשעה 7:30 מחניון חנה וסע בתחנת הרכבת סבידור, תל אביב.
תכנית הקורס
חלוצים ומתנחלים בגליל / מדריך: משה הרטמן
בסיורנו זה: סיפור העלייה של גרעין יעד לחורבות הכפר מיעאר, וההיאחזות בקרקע למרות קשיים מרובים; ביקור בבריכת הנוי עין בלה היפה; היישוב יובלים - איך הצליח לקום למרות הביורוקרטיה המפא"יניקית; ההקמה המופלאה של טל-אל בידי עולי ברית המועצות; וסיום בשיר ובהרמת כוסית לשבת ביקב כישור.
הרודיון / מדריכה: אביבית ברוקשטיין
הרודיון הוא אחד המבנים המקוריים וההרפתקניים ביותר שהוקמו בעולם הקדום. המלך הורדוס הקים כאן מבנה שהוא שילוב של ארמון ומבצר חזק. נתחיל את סיורנו בתצפית על האתר מקיבוץ רמת רחל. נעפיל אל ההר, ניבלע בחיקו, ונגלה היסטוריה וסיפור אנושי מדהים ומרתק.
האנתולוגיה ההיסטורית של אשדוד / מדריך: פרופ' אבי ששון
כמו דאג וטוני, ניפול גם אנחנו למנהרת הזמן, הפעם של אשדוד. נראה אתרים ודרכים ושכבות ארכיאולוגיות - השער, העיירה הערבית, שייח' איברהים )מטאבולי(, גשר עד הלום, תל מור, תל יונה, מצודת אשדוד ים, מוזיאון הפלישתים ואשדוד החדשה. נשמע על פרשות היסטוריות, ותולדותיהם של אישים ומעשים ייפרסו לפנינו.
אירוסים וכלניות בשרון ובעמק חפר / מדריכה: רעות בירן
קולינריה, ספרות ובוטניקה במרכז המבקרים, ושביל פריחת האירוסים ביער אילנות; "כלניות", יערות, גלריה ומתחם קהילתי מקסים בגבעת חיים; צלבנים, ממלוכים, מצרים וצרפתים במבצר קאקון; והאח הקטן של אגמון החולה בעמק חפר – כולם יהיו חלק מסיורנו.
מקום כזה טוב – זכרון יעקב / מדריך: גלי נחום
סיור מצחיק ומרגש במושבה העליזה והציורית. נצלול בזמן לימי העלייה הראשונה, אל הטרגדיות, האכזבות והרגעים המשמחים. נמשיך לימי היישוב, העשורים הראשונים עד ימינו, מדרחוב דרך היין, בית אהרונסון, סיפורי אחוזת לנגה, גרמנים וחרדים ועוד. נערוך גם סיור קצר בטבע כדי ליהנות מזיו הפריחה.
נקודה עברית בבית שאן / מדריך: ד"ר ראובן גפני
סיפורה של הקהילה היהודית שהתקיימה בבית שאן משלהי המאה ה 19- עד נפילתה עם פרוץ המרד הערבי ב 1936- יעמוד במרכז סיורנו. נתמקד בתכנונה הייחודי של העיר ובמבנים ההיסטוריים שלה - הסראיה, בניין הדואר, המצודה הצלבנית, המסגד והשוק. נבקר גם במתחם צמח ובתחנת הרכבת העות'מאנית.​

מרכזי לימוד, תאריכים ומחירים

אתרים שונים, / מפה
6 מפגשים:ימי שישי, 07:30-19:30
החל מ--1 / פירוט מחירים
הרשמה מאוחרת
מחיר מלא/ תלמיד חדש באסכולות - 1600 ₪
תלמיד ותיק 5% - 1520 ₪
בני זוג/ משפחה 5% - 1520 ₪
טרום הרשמה מעל"ה (5%) - 1520 ₪

מועדי המפגשים

2022:
18 נובמבר, 30 דצמבר
2023:
3 פברואר, 10 מרץ, 31 מרץ, 12 מאי